Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Edukacja domowa - zadania

Witam wszystkie dzieci i rodziców. Okres świąteczny to różnego rodzaju przygotowania, sprzątanie, gotowanie, wypieki oraz robienie pisanek. No właśnie-pisanek czy kraszanek? Nazwy jaj wielkanocnych zależą od sposobu ich barwienia.

Kraszanki – jajka o czerwonej barwie, od staropolskiego słowa „krasić” – barwić, upiększać.

Malowanki – jajka jednobarwne o innych kolorach.

Skrobanki – na jednolitym tle kraszanki lub malowanki wyskrobuje się wzorek (np. szpilką).

Wyklejanki – jajka z naklejonym obrazkiem z listków, sitowia, włóczki itp.

Nalepianki – jajka ozdobione nalepionymi na skorupkę różnobarwnymi wycinkami z papieru.

Pisanki – przed zanurzeniem jajka w barwnym roztworze robi się na nim wzory woskiem. Tam, gdzie był wosk, zostawał biały, niepomalowany ślad na kolorowym tle. Dawniej po naniesieniu wzoru na skorupę jajka, farbowano je używając naturalnych barwników, które dawały piękne kolory. I tak kolor zielony uzyskiwano z listków młodego żyta, kolor czerwonawo-żółty z łusek cebuli, kolor ciemnobrązowy i czarny z kory śliwy lub olchy, kolor czerwony uzyskiwano dzięki burakom a kolor niebieski z płatków kwiatu bławatka. Po wykonaniu wzoru woskiem i zabarwieniu skorupy, z wysuszonego jajka ścierano wosk uzyskując zaplanowane, białe wzory, tworzące piękną, dwubarwną pisankę.

Dzisiaj też zadanie matematyczne. Proszę policzyć jajeczka i powiedzieć mamie lub wpisać znaki „<” ,” >”, „ =” oraz odpowiedzieć, w którym słoiku jest więcej jajek? Dużych jest pełen słoik a małych jajeczek nie, więc gdzie jest więcej i dlaczego?

Przygotowała Jolanta Oborska

Data dodania: 2020-04-08 09:44:49
Data edycji: 2020-04-08 10:10:02
Ilość wyświetleń: 111
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button