Zabawa z wężem

Witam Dzieci! Witam Rodziców!

Dziś  zachęcam wszystkie dzieci do aktywnego uczestnictwa w proponowanych zabawach. Rodziców proszę o przygotowanie dzieciom potrzebnych pomocy: pobranie i wydrukowanie karty pracy oraz przygotowanie i zrolowanie ręcznika lub kocyka (taka imitacja węża do zabawy).

"Naśladuj węża" - wyobraź sobie,  że  stoisz przed terrarium, gdzie przebywają węże. Przyglądasz się im  i próbujesz naśladować ich syczenie. Połóż palec wskazujący na ciele węża, w miejscu oznaczonym kropką  Ciągłym ruchem przesuwaj palec w kierunku jego głowy. Rysując w ten sposób węża, mów "s...." jak najdłużej. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Pokoloruj rysunek. (źródło: Jolanta Wolska w: "Jak wspomagać rozwój przedszkolaka")

"Idzie wąż"- zabawa przy piosence – Dziecko trzyma  węża wykonanego z ręcznika lub z kocyka i porusza się przy muzyce, następnie przekazuje węża kolejnemu członkowi rodziny i tak bawić się z dzieckiem mogą wszyscy chętni. Zabawę można uatrakcyjnić zamieniająć imiona, na imiona członków rodziny.

Dzieci 5-letnie  wykonują zadania w książce KP4 s.32 a,b. Wzbogacają swoją wiedzę przyrodniczą na temat  zwierząt aktywnych nocą.

Rozwiąż zagadki, a dowiesz się, jakie zwierzęta są aktywne nocą

Ten ptak dobrze widzi w nocy,
bo ma bardzo wielkie oczy.
Nocą lata i poluje
i posępnie pohukuje.                       (sowa)

Ani mysz to, ani ptak.
On uważa, że to zdrowo
sypiać w dzień do dołu głową.     (nietoperz)

Ledwie rozbłysło światło,
a już za chwilę …
lecą zewsząd do światła
te nocne motyle.                          (ćmy)

Ciekawostka: Nietoperze mogą swobodnie poruszać się po ciemku dzięki zjawisku echolokacji. Nietoperz wysyła dźwięk, który odbija się od przeszkody i trafia do jego uszu. W ten sposób ocenia położenie przedmiotów, przeszkód.

Źródło: Internet

Życzę dzieciom udanej zabawy i całej rodzinie miłego wypoczynku.

Dziękuję za współpracę.

Opracowanie: Dorota Bałdyga