Z wizytą w ZOO

Witam Dzieci. Witam Rodziców.

Dziś  zapraszam wszystkie dzieci do ZOO. Proponuję wiersz oraz rozmowę na jego temat, zabawę przy muzyce – naśladowanie ruchem zwierząt. Poznacie również Lulka i jego ZOO. Wzbogacicie wiedzę na temat zwierząt tam mieszkających, posłuchacie wydawanych przez nie odgłosów i rymowanek na ich temat. Na zakończenie Lulek ma dla Was fajną zabawę - odgadywanie zagadek, rozpoznawanie cieni zwierząt. Wszyscy gotowi zaczynamy.

• Uważnie wysłuchaj wiersza Janusza Minkiewicza pod tytułem „W ZOO” , który przeczytają Ci rodzice. Spróbuj zapamiętać jak najwięcej zwierząt.

By kolibry przez wronę
Nie zostały zjedzone,
By przypadkiem też wrony
Nie zjadł lis wygłodzony,
Żeby lisa zaś przy tym
Nie zjadł wilk z apetytem,
By pantera w chwil kilka
Nie zdążyła zjeść wilka
I pantery by tygrys
Na śniadanie nie przegryzł,
By tygrysa ( zgadliście!)
Nie zjadł lew, oczywiście...
O to dbać musi stale,
Pilnie patrząc wokoło
Stary Michał Kawalec,
Co dozorcą jest w ZOO.
Musi dbać i o siebie,
Żeby sam przypadkiem

Lwią się nie stał kolacją
Lub tygrysim obiadkiem.

• Udziel odpowiedzi na pytania:

- Czy byłaś/łeś kiedyś w ZOO?

- Jak wyjaśnisz swoimi słowami , czym jest ZOO?

- Jakie zwierzęta widziałeś w ZOO?

- Jak należy zachować się w ZOO?

- Czy zwierzęta w ZOO można karmić?

- Jakie zwierzęta występowały w wierszu?

- Podziel  zwierząta na sylaby (jeśli dziecko nie pamięta rodzic przypomina nazwy zwierząt)

- Powiedz, jaką głoskę słyszysz na początku? (rodzic mówi nazwę, dziecko głoskę i tak po kolei)

• Czy wiesz, że koliber- to najmniejszy ptak na świecie. Popatrz, jaki jest malutki.

• Teraz należy Ci się przerwa na ruch i zabawę przy muzyce. Zapraszam do zabawy przy piosence. Naśladuj ruchem zwierzęta. (Dzieci 3- letnie zaczynają wizytę w ZOO od zabawy)

Dziecięce przeboje – Idziemy do ZOO – polskie piosenki dla dzieci

• Poznaj Lulka i jego ZOO. Odgadnij  zagadki.

Lulek jedzie do ZOO I Rymowanki dla dzieci I Lulek.tv

Zadania dla dzieci:

• „Moje ZOO”-  Lulek miał swoje ZOO, Ty też możesz je mieć. Wystarczy znaleźć troszkę miejsca i zagospodarować je zgodnie z własnymi pomysłami. Przydadzą się figurki zwierząt, klocki oraz inne materiały do stworzenia własnego ZOO.
    • Dzieci 5- letnie wybiorą się razem z Julką na wycieczkę  do ZOO KP4 s. 30 a, b. Wykonajcie zadanie zgodnie z instrukcją. Aby umieścić naklejkę zwierzątka  trzeba  odliczyć tyle kratek ile wskazuje cyfra, strzałka oznacza kierunek. Zaczynamy od różowej  kropki: np.: wielbłąd (trzy kratki w dół, jedna w prawą stronę, jedna w dół. Poprzez pracę z książką doskonalcie  swoją sprawność manualną, koordynację wzrokowo- ruchową, orientację w przestrzeni, poszerzajcie wiedzę przyrodniczą.

Zdjęcia z wykonanych zadań można wysyłać na biedronkiklonowa@gmail.com

Opracowanie: Dorota Bałdyga

Data dodania: 2020-06-09 08:00:00