U weterynarza

Drogie dzieci!

Uważnie wysłuchajcie opowiadania, które przeczytają Wam rodzice, a potem udzielcie odpowiedzi na pytania.

„ Czworonożni pacjenci” J. Grican
Dziś w przedszkolu każdy opowiadał o tym, jaki zawód wykonują jego rodzice. Tata Hani jest chirurgiem, mama Oli – kosmetyczką, a mama Kornelki pracuje w sklepie. Rodzice Amelki prowadzą własna firmę i robią piękne meble. Najbardziej jednak podobało mi się, jak o zawodzie swoich rodziców opowiadał Marcel. Rodzice Marcela pracują w lecznicy dla zwierząt. Są lekarzami weterynarii. Marcel mówi, że weterynarz to taki lekarz, którego odwiedzają czworonożni pacjenci: psy, koty, króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie i szczury. Czworonożni i nie tylko, bo przychodzą do nich także papugi, które nie mają apetytu i kanarki z chrypką. Tata opowiadał Marcelowi, że bardzo często robi zwierzakom szczepionki, obcina zbyt długie pazury, sprawdza czy mają zdrowe zęby. Zdarza się także, że musi przeprowadzić operację lub nastawić zwichniętą nogę. To bardzo trudna praca, bo zwierzaki nie mogą powiedzieć, w którym miejscu je coś boli. Ale rodzice Marcela bardzo lubią swoją pracę. Lubią pomagać chorym zwierzętom, bo to przecież nasi przyjaciele.

Myślę, że wszystkie dzieci uważnie wysłuchały opowiadania i udzielą odpowiedzi za zadane przez rodziców pytania. Postarajcie się odpowiadać całym zdaniem

• Gdzie pracują rodzice Marcela?  ( np.: Rodzice Marcela pracują w lecznicy dla zwierząt.)
  • Kim są, jaki zawód wykonują?
  •   Kogo leczy weterynarz? Wymień zwierzęta, które udało Ci się zapamiętać.
  • Co robi weterynarz?
  • Czy rodzice Marcela lubią swoją pracę?

Teraz zróbcie sobie przerwę. Zapraszam do zabawy. „Papugujemy”- zabawa ruchowo-naśladowcza

Mama pokazuje proste gesty, a dzieci je odwzorowują. A teraz zmiana: dziecko pokazuje, a mama lub rodzeństwo odwzorowuje.

Na poniższym obrazku widać poczekalnię u weterynarza (szukaj w galerii zdjęć, obrazek można powiększyć)

(źródło:" Wspomaganie rozwoju myślenia dziecięcego i kompetencji matematycznych" Wydawnictwo FORUM)

Pierwsza w kolejce jest pani z kotem. Przyjrzyj się oczekującym i odpowiedz na pytania:

• Który z kolei jest pan z psem?
  • Która z kolei jest pani z papużką?
  • Który z kolei  właściciel zwierzątka będzie czekał najdłużej, a który najkrócej?
  • Ilu pacjentów przyjmie dzisiaj pan weterynarz?

Jeszcze jedno dla Was zadanie." I ty możesz bawić się w weterynarza"

"U weterynarza" - stwórzcie kącik do zabawy. Możecie wyposażyć go w pluszowe zabawki - to będą pacjenci. Przyda się jakaś miarka np.: centymetr, waga, termometr i strzykawka (tylko takie zabawkowe), opakowania po lekarstwach lub zestaw lekarza. Myślę, że z pomocą rodziców uda się Wam stworzyć taki kącik. Pamiętajcie najlepsza zabawa to bezpieczna zabawa.

Możecie pochwalić się swoimi dokonaniami, np. ułożyć z liter nazwy domowych zwierząt, narysować lub ułożyć zwierzątka, które udało się Wam zapamiętać z opowiadania. Ułożyć cyfry- odpowiedzi do zadania w poczekalni u weterynarza.Zaprezentować gesty z zabawy "Papugujemy" lub kącik do zabawy w weterynarza.

Czekam na zdjęcia z wykonanych zadań: biedronki.klonowa@gmail.com

Opracowanie: Dorota Bałdyga

Zadanie wykonane na medal - wybór najtrudniejszej  opcji!

Ułożenie z liter nazw zwierząt domowych to dopiero wyzwanie.

Brawo, brawo, brawo!

Mamy też dwóch przyszłych lekarzy weterynarii. Zobaczcie sami jak się profesjonalnie zajmują zwierzątkami.

Brawo, brawo, brawo!

Data dodania: 2020-05-07 08:05:01