Witajcie drogie BIEDRONECZKI!!!
W naszych dzisiejszych rozważaniach skupimy się na ptakach hodowanych w domach. Są to zazwyczaj kanarki i papugi.
Proszę rodziców o przeczytanie dzieciom poniższych ciekawostek dotyczących hodowli papug i kanarków.
PAPUGI
Czy wiedzieliście o tym, że papugi to ptaki, które bardzo przywiązują się do swojego właściciela? Niektóre domagają się pieszczot jak psy. Są naprawdę bardzo towarzyskie i potrzebują dużej uwagi człowieka, dlatego nie nadają się dla osób, które dużo pracują i rzadko bywają w domu. Jeżeli chcecie mieć w domu papugę, koniecznie dowiedzcie się, w jaki sposób należycie dbać o papugę danego gatunku, która jest długowiecznym ptakiem.
W domowej hodowli spotyka się wiele gatunków papug. Są to: papuga nimfa, ara, falista, żako, aleksandretta, kakadu, amazonka, kozia.
Co jedzą papugi?
Papugom można kupować gotowe mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych. Oprócz tego te kolorowe, egzotyczne ptaki lubią zieleninę, warzywa (np. brokuł, kalafior, kalarepa, kapusta,sałata, szpinak, rzeżucha, pietruszka naciowa, rukola, marchew, pietruszka korzeniowa, seler korzeniowy, dynia i inne) i owoce ( np. jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele, jagody, pomarańcze, mandarynki itp.). Karmiąc papugę owocami należy też pamiętać, aby z owoców pestkowych usunąć wcześniej pestki.. Żywią się również ryżem, kukurydzą i różnymi ziarnami. Bardzo ważny jest stały dostęp do świeżej wody – spragnione ptaki bardzo cierpią. Nie wolno podawać papugom awokado, rabarbaru, cebuli, czosnku, pora i szczypiorku.
Oto prezentacja różnych gatunków papug: (linki pod wierszykiem)
Papuga (aut. T. Nowaczyk)
Była sobie raz papuga,
która zawsze była druga.
Plotkowały okolice:
„Ciągle druga! Zawsze wi-ce!”.
„Czy to fatum? Boska kara?” –
tak się zamartwiała ara. –
„Wciąż się staram – nadaremno,
zawsze jakiś ptak przede mną!”.
https://www.youtube.com/watch?v=WMaWYbeA12M
Gadająca papuga żako: https://www.youtube.com/watch?v=nd_RISZNeL0
KANAREK
Kanarki to urokliwe i dostojne ptaki, których uroda oraz piękny śpiew zachwyciły hodowców na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, kanarek rzeczywiście wywodzi się z Wysp Kanaryjskich, choć spotkamy go również na Maderze. Dzisiaj można go hodować w domu. Jeśli marzy wam się śpiew kanarka, to postawcie na samczyka, który śpiewa przez cały rok, zwłaszcza kiedy przebywa w samotności. Kanarki śpiewające stają się jednak dużo cichsze, jeżeli mają w towarzystwie samiczkę, czyli panią kanarkową. Jeżeli rzadko bywamy w domu, zadbajmy o to, by kanarki były w parach, bo to ptaki, które nie lubią zostawać same na zbyt długo. Kanarek to wdzięczny domownik, który nie wymaga dużego zachodu, a jedynie odrobinę uwagi i oczywiście zakupu najpotrzebniejszych akcesoriów.
Co jedzą kanarki?
Podstawą diety kanarków są ziarna. W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo gotowych mieszanek, które zapewnią ptakom wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Jako przekąski można im podawać nasiona konopi lub słonecznika, choć w niewielkiej ilości – zaledwie 4-5 ziarenek na dzień. Hodowla kanarka wymaga również wiedzy odnośnie innych pokarmów. Ptaki te chętnie zjedzą owoce, na przykład banany, gruszki lub jabłka, jagody. Lubią również warzywa, a więc ogórki, sałatę, marchewkę. Raz w tygodniu dobrze podać kanarkowi kawałek gotowanego jajka. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać kanarkom ziemniaków, awokado, cebuli oraz żadnej żywności przeznaczonej dla ludzi.
Oto zdjęcie przedstawiąjące te ptaki i link do posłuchania jego śpiewu:
KANAREK (aut. nieznany)
Na stoliku obok okna,
niedaleko od firanek
stoi klatka metalowa,
w niej mieszkanie ma kanarek.
Czasem śpiewa już od rana
i donośnie śpiew rozbrzmiewa,
zachwycone są dzieciaki,
że tak pięknie ptaszek śpiewa.
Śpiew kanarka: https://www.youtube.com/watch?v=IgNwVGYsDHk
Zarówno papugi jak i kanarki przetrzymujemy w domu w odpowiednio wyposażonych i dostosowanych dla tych stworzeń klatkach.
Mam nadzieję, że zaciekawiła Was opowieść o hodowli kanarów lub papug. Może ktoś się zdecyduje mieć takiego ptasiego przyjaciela w domu?
Teraz na chwilę odpoczniemy od teorii i pobawimy się. Zapraszam do zabawy: "KANAREK W KLATCE". Zabawa jest bardzo prosta mogą brać w niej udział wszyscy domownicy (będzie ciekawiej).
Opis zabawy: na środku dywanu ustawiamy tyle krzeseł (klatek) ile jest kanarków (uczestników zabawy). Rodzic włącza muzykę - dzieci biegają na paluszkach w dowolnych kierunkach po dywanie machając szybko dłońmi (skrzydełkami). Rodzic w dowolnym miejscu zatrzymuje muzykę- dzieci szybko siadają na dowolnym krześle. Zabawę powtarzamy. Uwaga! Jeżeli uczestników zabawy jest więcej, to za każdym razem można ujmować jedno krzesło. Wygrywa ten kto najdłużej utrzyma miejsce. Oto link do muzyki: https://www.youtube.com/watch?v=ucrKUO9FVfY
Wracając do ptaków domowych na pewno zauważyliście, że kanarki i papugi to mądre ptaki, chociażby dlatego, że lubią się zdrowo odżywiać- oprócz ziaren jedzą warzywa i owoce.
Popatrzcie na obrazek i powiedzcie jaki to polski owoc, który lubią kanarki i papugi?
Myślę, że wszyscy z łatwością odgadliście, że to są jagody.
Zapraszam do wykonania zadań dzieci 5- letnie.
Wasze zadania to:
podzielcie wyraz jagody na sylaby: ja-go-dy
powiedzcie jaką głoskę słyszycie na początku wyrazu i na końcu
weźcie np. puste pudełko i uderzcie w nie tyle razy ile głosek słyszycie w słowie jagody,
ułóżcie tyle przedmiotów (np. klocków) ile słyszycie głosek i dotykając każdy klocek nazywajcie usłyszane głoski.
wymieńcie inne znane wam wyrazy rozpoczynające się na j J
Jak widzicie dzisiaj zaprzyjaźnimy się z nową literką. Naszą literkową bohaterką będzie: j J. Oto ona- drukowana i pisana:
Odnajdźcie ją w waszych książkach cz. IV na stronie 12 i 12a i wykonajcie zadania zgodnie z zamieszczonymi tam poleceniami.
Możecie też dla utrwalenia ułożyć literę j, J z klocków, monet lub innych przedmiotów.
Na zakończenie proszę rodziców, aby napisali na oddzielnych kartkach literki potrzebne do ułożenia wyrazu jagody i pomieszali je. Zadaniem dzieci jest ponowne samodzielnie ułożenie tych kartek tak, aby powstał wyraz jagody.
Na pewno Wam się uda! Życzę powodzenia!
Wykonane zadania proszę przesyłajcie na mój email: biedronki1wegrow@wp.pl
(Opracowała: Małgorzata Trojanowska)
07-100 Węgrów
Klonowa 4