Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Program eTwining

Program eTwining

Program eTwinning

w Przedszkolu Nr 1 im. Czesława Janczarskiego w Węgrowie

 

Program eTwinning to europejska współpraca szkół i przedszkoli przy pomocy mediów elektronicznych. eTwinning zachęca do poznawania i wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz aktywnych metod pracy z dzieckiem.

W Przedszkolu Nr 1 im. Czesława Janczarskiego w roku szkolnym 2011/2012 realizowany był projekt „Wymiana maskotek”. W projekcie uczestniczyły następujące kraje: Polska, Wielka Brytania, Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Grecja, Rumunia. Aby projekt był bardziej ciekawy i zrozumiały dla małych dzieci do projektu zostały wprowadzone maskotki, które przebywały w poszczególnych krajach około miesiąca. Wymiana maskotek odbywała się za pomocą usług pocztowych. Zamiast dzieci to maskotka podróżowała i przekazywała wrażenia z pobytu w krajach europejskich. Wszystkie maskotki uczestniczyły w ważnych wydarzeniach i zajęciach odbywających się w europejskich placówkach. Materiały z pobytu maskotki przekazywane były na bieżąco w formie zdjęć, filmów, wideokonferencji. Do zamieszczania materiałów służyła platforma TwinSpace.

Projekt otrzymał następujące nagrody i wyróżnienia:

  • w lipcu 2012 roku - Krajową Odznakę Jakości, która jest przyznawana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, otrzymują ją projekty uznane z oryginalne i nowatorskie w skali krajowej.

  • 19 października 2012 roku - Europejską Odznakę Jakości (EOJ) przyznawaną przez Centralne Biuro Programu eTwinning. Taka odznaka przyznawana jest raz w roku dla projektów prezentujących wysoki standard europejski.

  • W 2013 roku projekt zajął II miejsce w Polsce w kategorii Przedszkola.

  • W dniach 27-29 listopada 2014 r. przedszkole było reprezentowane w dorocznej ogólnoeuropejskiej konferencji eTwinning „Otwieranie edukacji”, która miała miejsce w Rzymie. Głównymi celami konferencji było: wymiana nowych praktyk, badanie nowych sposobów nauczania, jak również promowanie społeczności eTwinning.

Cele projektu:

  • Rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni dzieci.

  • Odkrywanie narzędzi informatycznych jako środka komunikacji.

  • Zachęcanie do poznawania życia innych narodów europejskich, ich kultury, stylu życia, języka.

  • Kształtowanie postaw otwartości i tolerancji jako objawów pozytywnego podejścia do świata i ludzi.

  • Czerpanie radości z poznawania świata.

  • Rozwijanie indywidualnego potencjału rozwojowego poprzez uczestniczenie w działaniach zespołowych.

  • Kształtowanie postawy poszukiwania wiedzy, zainteresowania otaczającym światem.

  • Zachęcanie do nauki języków obcych.

  • Zachęcanie do kreatywności i samodzielności.

Osiąganie celów odbywało się przez zabawę, różnorodne formy aktywności i oryginalne działania. Była to ciekawa podróż po Europie. Do walizek zamiast potrzebnych przedmiotów pakowaliśmy radość i dobre pomysły. Projekt trwał cały rok, więc wędrówka była długa, a walizka za mała na to, co nowe. Była to wielka przygoda, która bawiła i uczyła.

Jolanta Piotrowska

Data dodania: 2019-02-20 19:04:33
Data edycji: 2019-02-24 20:56:57
Ilość wyświetleń: 873
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej