PRAWA DZIECKA

"Witam wszystkich, którzy prawą nogą dzisiaj wstali.

Są weseli, sympatyczni i gotowi do zabawy.

Niech się ładnie uśmiechają,

do mnie ręką pomachają!

Witam również tych, którzy lewą nogą dzisiaj wstali.

Są smutni i zmęczeni i się wcale nie wyspali.

Niech ze złym nastrojem powalczą troszkę,

a do mnie pokręcą swym skrzywionym noskiem!

Drogie BIEDRONECZKI!

Dzisiaj porozmawiamy o Waszych prawach. Sądzę, że warto zająć się tym tematem bo jak powiedział kiedyś sławny lekarz i pisarz Janusz Korczak: nie ma dzieci, są ludzie". Oznacza to, że dzieci podobnie jak dorośli, mają prawa i nikt nie może dziecka tych praw pozbawić. Jednak aby dziecko było świadome swoich praw, musi je znać.

Historia praw dziecka nie jest długa, bo sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Pierwszym Państwem, które zajęło się tą kwestią były Stany Zjednoczone. Następnie coraz więcej krajów europejskich zaczęło pracę w tym kierunku. Po raz pierwszy prawa dziecka zostały spisane i opublikowane w Deklaracji Genewskiej z 1924 roku.
Najważniejszym aktem prawnym określającym prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka która została ogłoszona i uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku, czyli 31 lat temu.

Teraz proszę, abyście obejrzeli prezentację, dzięki której poznacie swoje prawa. Poproście rodziców, aby ją Wam przeczytali.

Oto link: https://www.youtube.com/watch?v=ZNdocWRONyo

Po obejrzeniu prezentacji porozmawiajcie z rodzicami na temat praw dziecka. Pomogą Wam w tym poniższe obrazki.

Myślę, że już znacie swoję prawa, więc teraz proponuję zabawę ruchową pt.: „Mały człowiek” do krótkiej rymowanki.

Opis zabawy:

Mały człowiek, duża sprawa. (dzieci przykucają, wstają  i zataczają rękami  koło)

Mały człowiek ma swe prawa. (dzieci rękami wskazują siebie)

Strzegąc praw tych należycie, (dzieci krzyżują ręce i przykładają do siebie)

układamy dziecku życie. (dzieci klaszczą, a na koniec machają rękami w geście pozdrowienia).

Zabawę powtarzamy kilka razy.

Ponieważ znajomość swoich praw to bardzo ważna sprawa, dlatego aby je zapamiętać proponuję Wam wiersz do nauki.

Warto też zastanowić się, gdzie szukać pomocy jak prawa dziecka są łamane. Jeśli słuchaliście uważnie wiersza, na pewno usłyszeliście że na staży Waszych praw stoi Rzecznik Praw Dziecka.

Jeżeli ktoś naruszył Wasze Prawa, powiście to zgłosić. Najlepiej porozmawiajcie z rodzicami lub wychowawcą.
Jeżeli nie chcecie, aby ktoś dowiedział się o Waszych problemach, możecie zadzwonić i anonimowo porozmawiać z kimś, kto Wam pomoże.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka to telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonicie pod ten numer, będziecie mogli porozmawiać ze specjalistą, który postara Wam się pomóc. Numer 0 800 12 12 12

Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-20:00.

Na zakończenie wybierzcie sobie kolorowankę przedstawiającą prawa dziecka i pokolorujcie. Zwróćcie uwagę, aby zrobić to dokładnie, nie wychodząc kredką poza kontury (pliki z kolorowankami do pobrania na końcu)

Wykonane zadania przesyłajcie na maila: biedronki1wegrow@wp.pl

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!!!

(Opracowała: Małgorzata Trojanowska)

Data dodania: 2020-06-02 07:48:04