PRACOWITE PSZCZÓŁKI

Witajcie BIEDRONECZKI!!!

Pracowite jak pszczółeczki.

Tak zazwyczaj mówi się,

gdy ktoś bardzo stara się.

I pracuje każdy dzień,

przy tym dobrze bawiąc się!

Słuchając rymowanki na pewno domyśliliście się o czym dzisiaj porozmawiamy. Tak, tematem którym się zajmiemy będą pracowite pszczółki. Oto tak wyglądają, taka jest ich budowa.

Są to owady bardzo pożyteczne, gdyż całe lato ciężko pracują, aby narobić nam miodku, dzięki któremu my ludzie będziemy mogli przetrwać zimowe infekcje. Bo wszyscy wiedzą, że miód to naturalne lekarstwo.

Po tym wstępie czas zabrać się do pracy. Na początek posłuchajcie krótkiego opowiadania o znanej z telewizji pszczółce MAI.

Przygoda małej pszczółki”- (autor: C. Lewandowska)

Był piękny letni dzień. Rodzina pszczela wraz z małą pszczółką wybrała się na łąkę, by zebrać z kolorowych kwiatów nektar i pyłek. Pamiętaj Maju, nie oddalaj się bo możesz zabłądzić i nie trafisz sama do naszego ula. Mamy bardzo dużo pracy, musimy zebrać nektar z kwiatów.
Maja fruwała z kwiatka na kwiatek i zlizywała języczkiem nektar i pyłek z kwiatów. Nawet nie spostrzegła się, że oddaliła się daleko od swojej rodziny. I .... rozpłakała się.

-Co ja teraz zrobię? Jak trafię do swojego domku - ula?

-Nie pamiętam drogi. Aż tu, co to za duża pszczoła?
- Dzień dobry mała dziewczynko, co ty sama tu robisz? Jestem trzmiel Felek, dlaczego płaczesz?
- Ja jestem pszczółka Maja, przyfrunęłam na tę łączkę, by zbierać nektar ze swoją rodziną i się zgubiłam.

• I Maja się znowu rozpłakała.
    - Nie płacz Maju, otrzyj z oczu łzy, ja ci pomogę i szybko znajdziemy twoją rodzinę. Wiem gdzie znajdują się najbliższe ule, pofruniemy Maju razem.
    I trzmiel Felek razem z mała pszczółką przyfrunęli do ula. Pszczółka podziękowała bąkowi i postanowiła więcej nie oddalać się od swojej rodziny pomimo pracy podczas zbierania pyłku i nektaru z kwiatów.

Po wysłuchaniu opowiadania proszę, abyście porozmawiali z rodzicami na temat tego, czego nauczyliście się słuchając jego treści? Czy Maja była grzeczną pszczółką?

Następnie zapraszam Was do zabawy matematycznej. Jednak zanim ją zaczniemy przygotujcie potrzebne rzeczy. Będzie to duży kwiatek wycięty z kolorowego papieru oraz mała pszczółka zrobiona z żółtego pojemniczka z jajka niespodzianki. Z kwiatkiem myślę, że nie będziecie mieli problemu, żeby go zrobić, a jeśli chodzi o pszczółkę to poniżej podaję spis potrzebnych rzeczy i zdjęcie wykonanych pszczółek. To Wam pomoże w wykonaniu owada.

Co potrzebujemy do zrobienia pszczoły?

• puste żółte jajka niespodzianki

• niebieska lub biała kartka na skrzydełka

• czarna kartka na czułki

• czarna taśma izolacyjna (przecinamy wzdłuż na pół)

• czarny marker

• kasza gryczana, malutkie kamyczki lub wszystko co potrząsane wydaje dźwięki

Gdy pszczółka i kwiat będą już gotowe zaparaszam do zabawy matematycznej pt,: „ Pszczoły i kwiat”.
 Proszę rodziców o odczytanie opowieści i sprawdzenie, czy dzieci dobrze wykonują wynikające z niej polecenia.

Kochani, wybierzemy się teraz na wycieczkę na naszą łąkę. Zobaczcie, mamy tutaj pszczółkę.- dziecko pokazuje.

Po wyczerpującym dniu pracy, postanowiła ona sobie poszukać pięknego, dużego kwiatka- pszczółka lata wokół kwiatka.

Gdy wypatrzyła kwiat- siadła na nim i sprawdziła, czy nie ma na nim innego owada.-dziecko kładzie pszczołę na kwiatek.

Jak zorientowała się, że nie, to pomyślała, że jeszcze dokładnie sprawdzi, czy ten kwiatek rzeczywiście nie jest zajęty. Poleciała pod kwiatek, potem uniosła sie nad kwiatek, zajrzała z prawej strony, z lewej strony- dzieci umieszczją pszczółkę w kolejno wymienianych miejscach.

Gdy już obleciała wszystkie zakamarki zmęczyła się i usnęła na kwiatku.

Gdy wszystkie polecenia właściwie wykonacie zapraszam Was do kolejnego zadania. Będzie to taniec z pszczółką BZZZZY.

Opis zabawy: posłuchajcie krótkiej piosenki, a po wysłuchaniu weźcie w rączki swoje pszczółki z kinder niepodzianki i wymyślcie dowolną inscenizację podyktowaną treścią utworu. Na słowa bzzzzy- potrząśnijcie Waszymi pszczółkami. (zabzyczą, przecież w środku mają kaszę)

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=g92jyNnhEqo

Gdy się zmęczycie dla wzbogacenia swojej wiedzy na temat pszczół obejrzyjcie film edukacyjny:

Kolejnym zadaniem, jakie dla Was przygotowałam będzie zabawa pt. Pracowite pszczółki”. W zabawie mogą uczestniczyć wszyscy domownicy.

Do przeprowadzenia zabawy potrzebne Wam będą:
- spinacze do wieszania bielizny (jeden dla każdego uczestnika)
- małe pompony (gotowe) lub zrobione z kolorowych wacików (dużo)
- wytłaczanki po jajkach (jedna dla każdego uczestnika zabawy)
- piosenka o pszczólce Bzzzy: https://www.youtube.com/watch?v=g92jyNnhEqo

Opis zabawy:

Uczestnicy (pszczółki) biegają po dywanie, na którym rozrzucony jest nektarek (pomponiki). Na przerwę w muzyce zbierają pomponiki (nektar) za pomocą spinaczy i przenoszą na swój plaster miodu (wytłaczanka z jajek).

Zadaniem pszczółek jest wypełnienie całej wytłaczanki "nektarem" i zrobienie przepysznego plastra miodu.

Można wprowadzić element współzawodnictwa, i sprawdzić, które pszczółki w ciągu trwania piosenki szybciej i efektywniej pracują (najwięcej zebrały nektaru)

Po ciężkiej pracy czas na nagrodę. Będzie to degustacja miodu (na pewno każdy w domu ma). Poproście rodziców o miodek i suche wafle. Samodzielnie posmarujcie słodziutkim miodem wafle i poczęstujecie wszystkich domowników.

ŻYCZĘ SMACZNEGO!!!

Zdjęcia z wykonanymi zadaniami przesyłajcie na maila: biedronki1wegrow@wp.pl