Kolory tęczy - eksperyment

Witam Dzieci. Witam Rodziców.

W tym tygodniu omawiać będziemy temat kompleksowy „Lato”. Poznacie letnie kwiaty, owady, zjawiska atmosferyczne, takie jak burza czy tęcza.

Dziś chcę Wam zaproponować poznanie zjawiska atmosferycznego kojarzącego się z kolorami. Uzyskacie odpowiedzi na takie pytania:

- Z ilu kolorów składa się tęcza?

- Z jakich kolorów składa się tęcza?

- Jak powstaje tęcza?

Pomocne w tym będą:

•   „Tęcza dla dzieci malowana różdżką | CzyWieszJak” – bajka edukacyjna

•  „Jak powstaje tęcza?” – eksperyment

Potrzebna będzie duża, szklana miska z wodą, lusterko i biała kartka. Eksperyment najlepiej wykonać w słoneczny dzień (lub pochmurny z użyciem latarki). Do miski wypełnionej wodą mama lub tata wkłada pod kątem lusterko, tak by było skierowane w stronę źródła światła. Nakrywamy miskę kartką. Na kartce powstaje tęcza.

Dlaczego tak się stało? (wynik rozszczepienia światła przechodzącego przez powierzchnię wody, rozkład światła białego na wielobarwne).

• Chętne dzieci kolorują obrazek  (do pobrania plik PDF ) - utrwalają kolory. (źródło: Internet)
  • Dzieci 5- letnie wykonują zadanie w KP4 s. 33 a – kolorują tęczę zgodnie z kodem na dole strony. Ćwiczą swoją percepcję wzrokową, grafomotorykę, dekodowanie.

Życzę miłego dnia

Opracowanie: Dorota Bałdyga

Prace dzieci wykonane w domu i przedszkolu

Data dodania: 2020-06-15 07:30:00