Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwaÅ‚a zaoszczÄ™dzić energiÄ™ potrzebnÄ… do Å›wiecenia 100-Watowej żarówki przez 4 godziny.
Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania.
Produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu).
Ponowny przerób stosu gazet o wysokoÅ›ci 125 cm pozwaÅ‚a na uratowanie szeÅ›ciometrowej sosny.
Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczÄ™dzić 1200 litrów wody w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni Å›rodowiska.
Odzysk 1 kilograma aluminium z puszek napojowych (około 60 sztuk) pozwala na oszczędność 0,7 kilograma ropy naftowej oraz 4 kg rudy boksytu.
Rzucona w lesie butelka plastikowa rozÅ‚oży siÄ™ w ziemi po 500 latach, guma do żucia 111 po 5 latach, a niedopaÅ‚ki papierosów po 2 latach.
Wyrzucone w ciÄ…gu roku na caÅ‚ym Å›wiecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyÅ‚oby wieżę o wysokoÅ›ci 28 milionów kilometrów.
OkoÅ‚o 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie na Å›wiecie na skutek poÅ‚kniÄ™cia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.
Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jednÄ… bluzÄ™ z polaru, a z 450 plastikowych butelek po proszku do prania — trzyosobowÄ… parkowÄ… Å‚awkÄ™.
1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyÅ›cić 1 milion litrów wody.
Butelki, torebki Å›niadaniowe bÄ…dź torby na zakupy stanowiÄ… ok. 7% masy wszystkich Å›mieci, ale zajmujÄ… dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów.
Energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oÅ›wietlać pokój 60-watowÄ… żarówka.
Stal i aluminium pochodzÄ…ca z recyklingu opakowaÅ„ metalowych może krążyć (być przetwarzana) w nieskoÅ„czoność – bez utarty jakoÅ›ci surowca.