Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

KĄCIK DLA RODZICA- EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI

KĄCIK DLA RODZICA- EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI

Drodzy rodzice!!!

  Przy okazji omawiania z dziećmi tematu :DBAMY O NASZĄ PLANETĘ polecam Państwu artykuł autorstwa Agnieszki Gawińskiej- Chojnackiej pt. "Adukacja ekologiczna dzieci". 

Edukacja ekologiczna dzieci


Niemalże wszystko, co nas otacza, może być inspiracją do tego, by zaszczepiać w dzieciach ducha ekologii. Celem edukacji przyrodniczej jest zbliżenie dziecka do świata, ukształtowanie opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, doprowadzenie do zrozumienia miejsca i roli człowieka w przyrodzie. To bardzo szeroki dział wiedzy, który w ciekawy i aktywizujący sposób możemy prezentować dzieciom.


Poznajemy świat

Powinniśmy stwarzać najmłodszym warunki do obserwacji różnorodności darów natury oraz procesów powstania i rozwoju w przyrodzie. Okres wiosenny sprzyja poznawaniu przez dzieci tego, jak stopniowo ożywia się przyroda, jak budzą się zwierzęta z zimowego snu, jak wracają ptaki (np. bociany, skowronki) i wiją gniazda. Latem tworzymy warunki do poznawania charakterystycznych cech przyrody w tym okresie: obfitości słonecznego światła, różnorodności owadów, bujnego rozkwitu natury; możemy się wybrać na wieś, gdzie pokażemy dzieciom zwierzęta takie jak kury, krowy, świnie. Jest to wspaniały pomysł, który da okazję do poznania zwyczajów tych zwierząt.

Co jemy?

W ramach edukacji ekologicznej poruszajmy z dziećmi również temat żywności, uczmy je gatunków owoców i warzyw. Podczas zakupów kształtujmy postawę świadomego konsumenta, wybierającego produkty lokalne, wytwarzane z poszanowaniem praw człowieka. Wyjaśniajmy dzieciom, jak powstaje np. makaron, pojedźmy na pole, aby maluchy zarobaczyły, jak rośnie zboże, następnie udajmy się do młyna zobaczyć, jak powstaje mąka, aby na koniec samodzielnie przygotować makaron. Wyjaśnijmy dzieciom, czym różni się żywność ekologiczna od tradycyjnej. Zasadźmy warzywa w ogrodzie lub zioła na parapecie. Dzieci najszybciej uczą się, gdy mogą czegoś doświadczyć same.

Kontakt z przyrodą

Bardzo ważne jest, by rodzice dawali dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Dzięki obserwowaniu, badaniu i eksperymentowaniu dzieci poznają otaczający nas świat. Edukacja ekologiczna ma za zadanie zbliżyć dziecko do świata przyrody, nauczyć odpowiedniego podejścia do świata roślin i zwierząt. Możemy korzystać z doświadczeń Giseli Walter, pedagoga-praktyka, specjalizującego się w grach i zabawach dla najmłodszych, która w swojej książce „Ziemia – żywioły w przedszkolu” uczy, jak chronić i pielęgnować środowisko naturalne. Jej praca jest bogata w objaśniające rysunki i ilustracje, które z pewnością mogą zainspirować rodziców.

Codzienna ekologia

Na co dzień możemy ćwiczyć segregację odpadów. Już maluchy warto uczyć rozpoznawania plastiku, papieru czy szkła. Ćwiczmy grupowanie śmieci i przyporządkowywanie ich do określonych kolorów pojemników. Uczmy oszczędzania wody przy myciu zębów, gaśmy światło, gdy wychodzimy z pokoju. Każdy mały krok proekologiczny, który stawiamy razem z dzieckiem, działa na korzyść kolejnych pokoleń.

Każdy chce być małym ekoczłowiekiem. Stwórzcie ze swoimi dziećmi Kodeks Ekoczłowieka. Wspólnie go przestrzegajcie. Pamiętajmy, że to my, dorośli, jesteśmy wzorem i przykładem dla naszych dzieci.

 

(Przygotowała i poleciła: Małgorzata Trojanowska)

Data dodania: 2020-04-21 09:01:58
Data edycji: 2020-04-21 09:09:37
Ilość wyświetleń: 600
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej