INSTRUMENTY MUZYCZNE

WITAJCIE BIEDRONECZKI!!!

Zaczynamy kolejny tydzień, w którym przeniesiemy się "W KRAINĘ MUZYKI".

"W KRAINIE MUZYKI"

Tak brzmieć właśnie będzie hasło przewodnie naszych zajęć w tym majowym tygodniu.

Muzyka towarzyszy człowiekowi zawsze i wszędzie. Wyobraźcie sobie świat bez muzyki. Na pewno życie byłoby o wiele trudniejsze. Muzyka to jest ta magiczna sztuka, która jak się mówi "łagodzi obyczje", czyli rozwesela i daje nam siłę jak jesteśmy smutni. Przy muzyce możemy się wesoło bawić, tańczyć, śpiewać- zapomnieć o problemach. Muzyka pozytywnie wpływa na nasze emocje, rozwija nasze umysły, dlatego warto pochylić się nad tym tematem.

Dzisiaj poznamy instrumenty muzyczne. I tak najbliższym dla człowieka instrumentem jest jego własne ciało i jego głos. Klaskanie i tupanie, to nic innego jak instumenty perkusyjne. Śpiew- to instrument dęty melodyczny.

Człowiek otoczony jest muzyką, bo czy odgłosy przyrody to nie piękna muzyka? Mamy miesiąc maj, gdzie przyroda wręcz szaleje różnorodnością dźwięków. Szum wiatru, strumyka, kapanie deszczu, odgłosy zwierząt, owadów i oczywiście piękny śpiew ptaków czyż to nie jest wspaniała muzyka? Wystarczy tylko się zatrzymać i posłuchać. Dźwięki przyrody zawsze inspirowały człowieka. Ludzie mieli potrzebę naśladowania jej różnorodności odgłosów, dlatego zaczęli budować instrumenty muzyczne.

I tak dzisiaj mamy wiele instrumentów. Dzielimy je na następujące grupy:

• instrumenty perkusyjne (dźwięk wydobywamy poprzez stukanie, potrząsanie)

• instrumenty strunowe (dźwięk wydobywamy poprzez pocieranie lub szarpanie strun)

• instrumenty dęte (dźwięk wydobywamy poprzez wdmuchiwanie powietrza do wnętrza instrumentu)

Oto plansze przedstawiające te trzy grupy instrumentów:

Posłuchajcie jeszcze wiersza pt. "Instrumenty perkusyjne", przy okazji posłuchacie dźwięków wydawanych przez te instrumenty.

Oto link: https://www.youtube.com/watch?v=TrZXmcy3Mt4

Aby zgłębić wiadomości o instumentach możecie obejrzeć jeszcze dwa filmiki. Na pierwszym poznacie instrumenty dęte, strunowe i perkusyjne, a na drugim poznacie brzmienie różnych instrumentów. Oto linki:

Na zakończenie proszę, abyście wykonali zadania. Dzieciom młodszym proponuję, aby narysowali ulubiony odgłos przyrody. Może to być np. padający deszczy, szumiący wiatr, śpiewający ptaszek, cykający świerszczyk itp. Dzieci 5-letnie proszę aby wykonali zadania w książce na stronie 14 i 14a (podpowiedź do zadania 14a, gdyby były wątpliwości jak nazywają się znajdujące się tam instrumenty- wymieniam kolejno: flet, kontrabas, fortepian, puzon, pianino, tamburyn, harfa, gitara)

Wykonane zadania proszę wysyłać na maila: biedronki1wegrow@wp.pl

Pozdrawiam wszystkie BIEDRONECZKI!!!