GIMNASTYKA DLA SMYKA

Witajcie BIEDRONECZKI!!!

Proponuję Wam dzisiaj zestaw ćwiczeń gimnastycznych, które będą dotyczyły omawianego w tym tygodniu tematu (Plac zabaw 5-latka. Przewodnik metodyczny cz. IV, zestaw nr 38).

Wcielicie się w różne zwierzęta- małe i duże, poćwiczycie refleks. Do zabawy możecie zaprosić wszystkich domowników. Myślę, że będziecie się fajnie bawić, a przy tym poprawicie swoją kondycję i sprawność fizyczną, zgodnie z hasłem:

Chcecie dobre zdrowie mieć,

to musicie ruszać się!

Bo kto zapomina o tym,

to zdrowotne ma kłopoty!

Ćwiczcie, skaczcie mali, duzi,

niech Wam zdrowie długo służy!

Oto ćwiczenia i ich opis:

1. Wesołe powitanie jeża” – dziecko i inni uczestnicy siedzą skuleni na dywanie, udając śpiące jeże. Wybrana osoba wyśpiewuje imię każdego uczestnika po kolei. Gdy ten usłyszy swoje imię, wstaje, przeciąga się i wykonuje zabawną figurę. Zabawa kończy się, gdy wszyscy „się obudzą”.

2. Ruszamy do zoo” – Rodzic rozkłada w różnych miejscach w pokoju obrazki ze zwierzętami(wąż, koń, słoń, żaba, kot, ptak itp.) odwrotną stroną, tak żeby nie było widać co na nich jest. Następnie zaprasza uczestników zabawy w magiczną podróż do świata zwierząt. Informuje, że w pokoju są ukryte tabliczki z obrazkami zwierząt . Uczestnicy ustawiają się w pociąg. Na hasło "odjazd!" pociąg rusza, śpiewając piosenkę "Jedzie pociąg z daleka". Gdy pociąg dotrze do celu – którejś z tabliczek – Rodzic pokazuje obrazek zwierzęcia jednej osobie z pociągu, która je naśladuje. Pozostali muszą odgadnąć, o jakie zwierzę chodzi. Gdy im się to uda, pociąg rusza dalej.

3. Małpi gaj” – Rodzic ustawia i demonstruje rozłożony przed uczestnikami zabawy tor przeszkód ( mogą to być zabawki, podest, domowa zjeżdżalnia, krzesła, rozłożony sznurek na podłodze i inne przedmioty). Uczestnicy zabawy mają zamienić się w małpki, których ulubionym zajęciem jest przechodzenie po linie, wspinanie się na przeszkody, przeskakiwanie ich. Uczestnicy kolejno przechodzą po torze. Prowadzący zabawę zwraca uwagę na poprawność poruszania się po każdym elemencie i właściwy przeskok obunóż przez przeszkody.

4. Pobudka niedźwiedzia” – Rodzic rozkłada na podłodze klocki, pluszaki i różne inne przeszkody. Wyjaśnia, że zbliża się lato i niektóre niedźwiedzie obudziły się już z zimowego snu. Uczestnicy mają za zadanie poruszać się jak ociężałe, zaspane niedźwiedzie przechodząc przez przeszkody, najpierw jedną stopą, potem drugą. Gd unoszą stopę, zastygają w tym ruchu na sekundę.

5. Taniec dzikich zwierząt” – zabawa ruchowa przy muzyce. Rodzic włącza dowolną muzykę, a uczestnicy naśladują ruchy wybranych zwierząt. Rodzic podpowiada, np. lew, tygrys, małpa, myszka, zając itp. Dzieci mogą się podczas tej zabawy wygłupiać.

6. Uciekaj myszko” – jeden uczestnik jest kotem, a pozostali wcielają się w myszki. Rodzic na środku dywanu rozkłada hula hoop – jest to domek dla myszek. Przy piosence "Uciekaj myszko do dziury" (link: https://www.youtube.com/watch?v=ZB-9Zr5FtP0 lub https://www.youtube.com/watch?v=R_-uBJfC6x0) uczestnicy biegają zgodnie z poleceniem: na palcach, głośno tupiąc, unosząc wysoko ręce, na czworakach itp. Gdy muzyka nagle się zatrzyma, każdy uczestnik zabawy musi szybko wskoczyć do domku (kółka), żeby schronić się przed kotem. Kto nie zdąży, bo zanim wejdzie do kółeczka zostanie dotknięty przez kota (może to być rodzic) zostaje kotem i zaczynamy zabawę od nowa.

7. "Zabawa z małpakmi" – Rodzic zaznacza dzieciom rękę i nogę lewą i prawą (rysują kropkę lub przywiązują wstążeczkę). Dzieci naśladują ruchy małpek z piosenki zwracając uwagę na to, aby wskazywać właściwą nogę i rękę. Oto link do zabawy: https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464.

Na zakończenie proponuję, powtórzcie sobie wczorajszą piosenkę pt. "Dżungla" oraz zabawę ruchową do niej,

Zdjęcia z wykonanych zadań przesyłajcie na maila: biedronki1wegrow@wp.pl

Życzę wszystkim wspaniałej zabawy!!!

(Opracowała: Małgorzata Trojanowska)

Data dodania: 2020-06-12 07:00:42