GDZIE MIESZKA MUZYKA?- WIERSZ

BIEDRONECZKI!!!

Dzisiaj, zanim odkryjemy kolejne tajemnice "KRAINY MUZYKI" proponuję Wam muzyczne powitanie. Oto link do zabawy: https://www.youtube.com/watch?v=dvSAoxWiVT4

Opis zabawy: do zabawy stajemy w parach na przeciwko siebie (dziecko- rodzic lub dziecko- siostra, czy brat). Piosenka zaczyna się klaskaniem- wtedy nie robimy nic, tylko słuchamy. Dopiero jak usłyszymy słowa:

"przywitamy się wesoło"- kłaniamy się pięknie do siebie (wolno)

"zaklaszczemy raz, dwa, trzy"- klaszczą równo na raz, dwa, trzy w swoje ręce

"przywitamy się wesoło"- kłaniamy się jak poprzednio

"zaklaszczemy ja i ty"- klaszczemy w ręce osoby stojącej na przeciwko

Potem wszystko powtarzamy od początku, tylko zamiast klaskać, tupiemy (usłyszycie to w słowach piosenki)

"hop, hop, "- dwa razy podskakujemy,

"dzień dobry"- machamy rączkami do siebie

"witamy wszystkich was"- kłaniamy się nisko

"cwałujemy jak koniki, już muzyka woła nas"- przygotowujemy się do zabawy w koniki kołysząc rączkami ułożonymi na bioderkach w rytm muzyki (stajemy przodem, jedna noga do przodu, druga zostaje z tyłu) Jak zacznie się przygrywka - cwałujemy po pokoju w rytm muzyki.

Potem zabawa zaczyna się od początku, wszystko wykonujemy tak samo.

Po muzycznym przywitaniu się usiądźcie wygodnie i posłuchajcie wierszyka pt. "Gdzie mieszka muzyka?". Na pewno Wam się spodoba.

"GDZIE MIESZKA MUZYKA? Ewa Stadtmuller

W wesołych strumykach,
w zielonych skrzydełkach
polnego konika.

W piosence słowika,
na dachu, po którym
deszcz tańczy walczyka.

W klawiszach i smykach,
i w strunach, i w dłoni,
co strun tych dotyka…

Prawda, że ładny? Jak widzicie muzkę można komponować, a można też o niej pisać piękne wiersze.

Zadanie dla Was, zainspirowane powyższym wierszem jest następujące: jak wyjdziecie na spacer, czy na podwórko posłuchajcie, gdzie mieszka muzyka wokół Was. Czy jest piękna, czy nie?

Podpowiem- muzyką można nazwać każdy usłyszany dźwięk. Może być to warkot silnika w samochodzie, koszenie trawy, wycie syreny, czy śpiew ptaków, bzyczenie pszczoły, szum wiatru itp. Mówi się też, że piękną muzyką może być cisza.

Jednak zanim udacie się na wyprawę w poszukiwaniu muzyki. Mam dla Was smutną wiadomość (bo i takie czasami też się zdarzają). Zaprzyjaźnimy się dziś z ostatnią literką w tym roku przedszkolnym. Będzie to litera "H, h". Przyjrzyjcie się jak wygląda drukowana i pisana:

Wasze zadanie to:

• podzielcie na sylaby: har-fa, ha-mak

• powiedzcie jaką głoskę słyszycie na początku i na końcu tych wyrazów

• podzielcie wyraz harfa i hamak na głoski i powiedzcie ile głosek słyszycie w każdym z tych wyrazów (możecie je wymieniać stukając w wykonany bębenek lub inny przedmiot)

Otwórzcie teraz książki na stronie 17 i 17a i wykonajcie zadania zgodnie z zamieszczonymi tam poleceniami.

Możecie też dla utrwalenia ułożyć literę "H, h" z różnych przedmiotów, z jakich- wymyślcie sami. Spróbujcie też samodzielnie napisać poznane dzisiaj wyrazy (harfa, hamak). Ciekawe, czy będziecie potrafili?

Na zakończenie proszę, abyście wspólnie z rodzicami wymyślili pięć rzeczy, na początku których słyszycie głoskę h. Narysujcie je. Chętnie popatrzę.

Pochwalę się! Ja już wymyśliłam wyraz rozpoczynający się głoską h. Jest to: h jak harmonia. Wyraz ten oznacza nic innego jak zgodę. W muzyce oznacza on zgodne współbrzmienie dżwięków. Dzięki harmonii, możemy słuchać pięknej muzyki.

Zdjęcia z wykonanymi zadaniami przysyłajcie na maila:  biedronki1wegrow@wp.pl

Niespodzianka na dziś to kolejna bajka o muzykującym Reksiu: https://www.youtube.com/watch?v=3z4Rs1Fis8w

Pozdrawiam !!!

(Opracowała: Małgorzata Trojanowska)