GDY SMUTNO CI I ŹLE- PIOSENKA

GDY  SMUTNO CI I ŹLE- PIOSENKA

Witajcie Biedroneczki!!!

Przywitaliśmy kolejny dzień. Myślę, że wszyscy zaczęliście go w dobrym nastroju i humorze. Jednak żeby mieć tą pewność, mam dla Was jeszcze jeden ze świetnych sposobów na złość i smutek, ale też i na pogłębienie radości. Otóż nauczymy się dziś piosenki. Bo fajna muzyka, a zwłaszcza ulubiona piosenka to lekarstwo na wszelkie smutki. Ludzie już od dawna zaobserwowali, że "muzyka łagodzi obyczaje". Mam nadzieję, że ta piosenka tak też zadziała i na Was.

Zanim zaczniecie się jej uczyć rozruszamy nasze buźki i oddech.

1. Zabawa- "UŚMIECH- DZIUBEK".

Opis zabawy: Siadamy po turecku wyprostowani na dywanie i ćwiczymy buzię: uśmiech rozszerzamy maksymalnie usta na boki, dziubek- zwężamy, powtarzamy to ćwiczenie kilka razy.

2. Zabawa- "PĘKNIĘTA DĘTKA"

Opis zabawy: Siedzimy tak jak poprzednio i nosem wciągamy dużo powietrza, a następnie ustami przez zaciśnięte zęby wypuszczamy powoli, wymawiąjąc głoskę "S" do czasu aż skończy się powietrze. Ćwiczenie to także powtarzamy kilka razy.

Gdy wykonacie te ćwiczenia możecie mieć już pewność, że Wasz instrument jakim jest głos jest gotowy do nauki piosenki i śpiewania.

Najpierw posłuchajcie piosenki (linki na dole- wersja oryginalna i karaoke) i porozmawiajcie z rodzicami o czym opowiada i czy jest smutna, czy wesoła? (jaki ma charakter?). Następnie- i tu prośba do rodziców, aby czytali dzieciom po wersie tekst utworu, a zadaniem dzieci jest powtarzanie głośno i wyraźnie po rodzicu (nauka pioesenki na zasadzie echa).

Oto słowa piosenki:

„GDY SMUTNO CI I ŹLE"

1. Gdy smutno ci i źle,
    gdy płakać się chce,
    do mamy tęsknisz wciąż,
    nie cieszy z pluszu wąż.

Ref. To stań tu z nami w koło i baw się wesoło.
    Humorek się poprawia, gdy świetna zabawa.
    Do przodu zrób dwa kroki i złap się pod boki,
    a teraz klaśnij w ręce jak w każdej piosence.

2. Gdy smutno ci jest,
    gdy warczysz jak pies,
    gdy prychasz jak kot
    i dosyć masz psot.

Ref. To stań tu ze mną w koło .....

Gdy już osłuchacie się z piosenką i zacznie Wam ona wchodzić do głowy. Proponuję, abyście się troszkę poruszali.

Zabawa jest prosta (można zaprosić do niej rodziców i rodzeństwo.

PRZYGRYWKA- cwałujecie rytmicznie po dywanie krokiem dosuwnym z rękami na biodrach

Na słowa pierwszej zwrotki chodzicie po całym dywanie smutni naśladując wycieranie łez z oczu i coraz machając bezradnie rękami.

Na refren-

"To stań tu z nami w koło i baw się wesoło"- szybko zajmujecie miejsca na brzegu dywanu i stoicie kołysząc rytmicznie biodrami

"Humorek się poprawia, gdy świetna zabawa"- podskakujecie w miejscu w rytm piosenki

"Do przodu zrób dwa kroki"- idziecie do przodu

"i złap się pod boki"- ręce na biodra i kołyszecie bioderkami na boki

"a teraz klaśnij w ręce jak w każdej piosence" – klaśnijcie i znów ręce na biodra.

Druga zwrotka: Chodzicie po dywanie jak w pierwszej zwrotce, z tym że robicie złe miny (podyktowane słowami piosenki).

Na refren- wszystkie czynności pokazujecie jak poprzednio.

Przygrywka: - tańczycie cwałując po dywanie dookoła z rękami na biodrach. Na zakończenie znów powtarzacie refren

Gdy się zmęczycie możecie narysować emotikona przedstawiającego nastrój, jaki Wam towarzyszył podczas nauki piosenki, śpiewu i zabawy do niej. Sprawdzimy, czy rzeczywiście muzyka dobrze wpływa na dobry humor.

Pięciolatki dodatkowo wykonają zadanie w książce na stronie 21a.

Wykonane zadania przesyłajcie na maila:

biedronki1wegrow@wp.pl

ŻYCZĘ WSZYSTKIM MIŁEJ ZABAWY!!!

(Opracowała: Małgorzata Trojanowska)

Data dodania: 2020-05-21 07:32:39