Edukacja domowa - zadania

Witam Misie. Dzisiaj proponuję dzieciom obejrzenie filmiku na temat bezpieczeństwa w czasie trwania wakacji.

Zaś rodzicom proponuję zapoznanie się z artykułem "Zagrożenia podczas wakacji. Jak im zapobiegać?".

Zagrożenia podczas wakacji. Jak im zapobiegać?

Wakacje to czas beztroski. Staramy się odpocząć, wyluzować i naładować akumulatory. Niestety nie można wziąć urlopu od zdrowego rozsądku, zwłaszcza, gdy spędzamy czas razem z dziećmi. Trzeba odpoczywać z głową, a i uczulać na to dzieci. No właśnie - zagrożenia podczas wakacji to gorący temat. A jak im zapobiegać?

Jakie zagrożenia czyhają na nas w czasie wakacji i jak im zapobiegać?

Poparzenia i udary słoneczne

Poparzenia i udary słoneczne to wakacyjny temat numer jeden. Nie wystawiajmy ciał na działanie promieni słonecznych bez zabezpieczenia, ponieważ długie przebywanie na słońcu grozi i poparzeniami, i udarem słonecznym, (co jest i niebezpieczne, i nieprzyjemne). Chrońmy głowę kapeluszem bądź chustką, oczy – okularami z filtrem, a ciała – kremami i olejkami z wysokimi faktorami (dzieci nawet 50).

Utonięcia

Spędzając czas nad wodą należy zachować szczególną ostrożność. Niech nie zwiedzie płytka woda brzegu – tak jeziora, jak morza czy pozornie leniwy nury rzek. Przed potęgą natury należy mieć respekt – nie przeceniajmy też swoich pływackich możliwości. Pływajmy w miejscach wyznaczonych, pod czujnym okiem ratowników, towarzyszmy też dzieciom podczas zabawy w wodzie. Dobrym pomysłem jest założenie dmuchanych rękawków. Pilnujmy dzieci! Swoboda to świetna sprawa, ale nie przeceniajmy maluchów!

Zaginiecie dziecka

Tłumy na deptakach, „parawaning” na plażach, zamęt na dworcach – to częsta wakacyjna sceneria. Zadbajmy o to, by nie zgubić dziecka w tłumie. Aby nie narażać i siebie, i dzieci na stres, dbajmy o to, by spacerować z dziećmi za rękę, albo mieć je stale na oku. Dla pewności warto dziecku założyć na rękę opaskę z numerem telefonu i opracować procedurę na wypadek zaginięcia – np. umówcie się, że dziecko się nie oddala, a stoi tam, gdzie straciło rodzica z oczu.

Kleszcze i inni intruzi

Latem jesteśmy narażeni na towarzystwo, ale i ukąszenia komarów, kleszczy, a także szerszeni, pszczół czy os. Są obecne wszędzie. Choć nie można ich z życia wyeliminować, można próbować się przed nimi ustrzec. Zachowujmy środki ostrożności – należy smarować się środkami odstraszającymi owady, można stosować opaski i plastry, olejki eteryczne. Należy przestrzegać dzieci, by nie zostawiały słodkich napojów czy batoników bez przykrycia.

Ukąszenie żmii zygzakowatej

Ukąszenie żmii zygzakowatej niebezpieczne, może doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego i zaburzeń krzepnięcia. Żmije zygzakowate lubią wygrzewać się na słońcu, np. na kamieniach, ale spotkać je można także na górskich łąkach. Aby zapobiegać ukąszeniom, wybierając się w góry należy zakładać stosowne obuwie (zabudowane).  Gdyby doszło do ataku żmii, ranę przemyj wodą z mydłem i zgłoś się do szpitala w celu podania surowicy.

Stłuczenia, zwichnięcia, skaleczenia i złamania

Cóż - niewielkie są szanse na to, że ustrzeżesz dziecko przed upadkami, siniakami i kontuzjami. Ale możesz łagodzić ból i otrzeć łzę. Jeśli dojdzie do złamania czy zwichnięcia – jedźcie do szpitala. Ranę - przemyj wodą, zdezynfekuj i zabezpiecz. Z kolei, jeśli chodzi o stłuczenia – te niewielkie są tylko dotkliwe, niebezpieczne są jednak te rozległe i dotyczące takich miejsc jak głowa czy kolano.

Redakcja babyboom.pl

Przygotowała Dorota Oborska