Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Edukacja domowa - zadania

Edukacja domowa - zadania

Witam Misie. Dzisiaj proponuję dzieciom obejrzenie filmiku na temat bezpieczeństwa w czasie trwania wakacji.

https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA 

https://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio 

https://www.youtube.com/watch?v=ZRqT7OFEM-Q 

https://www.youtube.com/watch?v=zgHcI_pe8CU 

Zaś rodzicom proponuję zapoznanie się z artykułem "Zagrożenia podczas wakacji. Jak im zapobiegać?". 

Zagrożenia podczas wakacji. Jak im zapobiegać?

Wakacje to czas beztroski. Staramy się odpocząć, wyluzować i naładować akumulatory. Niestety nie można wziąć urlopu od zdrowego rozsądku, zwłaszcza, gdy spędzamy czas razem z dziećmi. Trzeba odpoczywać z głową, a i uczulać na to dzieci. No właśnie - zagrożenia podczas wakacji to gorący temat. A jak im zapobiegać?

Jakie zagrożenia czyhają na nas w czasie wakacji i jak im zapobiegać?

Poparzenia i udary słoneczne

Poparzenia i udary słoneczne to wakacyjny temat numer jeden. Nie wystawiajmy ciał na działanie promieni słonecznych bez zabezpieczenia, ponieważ długie przebywanie na słońcu grozi i poparzeniami, i udarem słonecznym, (co jest i niebezpieczne, i nieprzyjemne). Chrońmy głowę kapeluszem bądź chustką, oczy – okularami z filtrem, a ciała – kremami i olejkami z wysokimi faktorami (dzieci nawet 50).

Utonięcia

Spędzając czas nad wodą należy zachować szczególną ostrożność. Niech nie zwiedzie płytka woda brzegu – tak jeziora, jak morza czy pozornie leniwy nury rzek. Przed potęgą natury należy mieć respekt – nie przeceniajmy też swoich pływackich możliwości. Pływajmy w miejscach wyznaczonych, pod czujnym okiem ratowników, towarzyszmy też dzieciom podczas zabawy w wodzie. Dobrym pomysłem jest założenie dmuchanych rękawków. Pilnujmy dzieci! Swoboda to świetna sprawa, ale nie przeceniajmy maluchów!

Zaginiecie dziecka

Tłumy na deptakach, „parawaning” na plażach, zamęt na dworcach – to częsta wakacyjna sceneria. Zadbajmy o to, by nie zgubić dziecka w tłumie. Aby nie narażać i siebie, i dzieci na stres, dbajmy o to, by spacerować z dziećmi za rękę, albo mieć je stale na oku. Dla pewności warto dziecku założyć na rękę opaskę z numerem telefonu i opracować procedurę na wypadek zaginięcia – np. umówcie się, że dziecko się nie oddala, a stoi tam, gdzie straciło rodzica z oczu.

Kleszcze i inni intruzi

Latem jesteśmy narażeni na towarzystwo, ale i ukąszenia komarów, kleszczy, a także szerszeni, pszczół czy os. Są obecne wszędzie. Choć nie można ich z życia wyeliminować, można próbować się przed nimi ustrzec. Zachowujmy środki ostrożności – należy smarować się środkami odstraszającymi owady, można stosować opaski i plastry, olejki eteryczne. Należy przestrzegać dzieci, by nie zostawiały słodkich napojów czy batoników bez przykrycia.

Ukąszenie żmii zygzakowatej

Ukąszenie żmii zygzakowatej niebezpieczne, może doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego i zaburzeń krzepnięcia. Żmije zygzakowate lubią wygrzewać się na słońcu, np. na kamieniach, ale spotkać je można także na górskich łąkach. Aby zapobiegać ukąszeniom, wybierając się w góry należy zakładać stosowne obuwie (zabudowane).  Gdyby doszło do ataku żmii, ranę przemyj wodą z mydłem i zgłoś się do szpitala w celu podania surowicy.

Stłuczenia, zwichnięcia, skaleczenia i złamania

Cóż - niewielkie są szanse na to, że ustrzeżesz dziecko przed upadkami, siniakami i kontuzjami. Ale możesz łagodzić ból i otrzeć łzę. Jeśli dojdzie do złamania czy zwichnięcia – jedźcie do szpitala. Ranę - przemyj wodą, zdezynfekuj i zabezpiecz. Z kolei, jeśli chodzi o stłuczenia – te niewielkie są tylko dotkliwe, niebezpieczne są jednak te rozległe i dotyczące takich miejsc jak głowa czy kolano.

Redakcja babyboom.pl

Przygotowała Dorota Oborska 

Data dodania: 2020-06-25 06:25:11
Data edycji: 2020-06-24 21:25:48
Ilość wyświetleń: 341
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej