Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

EDUKACJA DOMOWA - DZIKIE ZWIERZĘTA

EDUKACJA DOMOWA - DZIKIE ZWIERZĘTA

WITAJCIE SKRZATY!

W tym tygodniu nasz temat przewodni brzmi:: Zwierzęta małe i duże. Dzisiaj chciałabym zapoznać Was z ciekawostkami na temat wybranych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.

 

Niedźwiedź brunatny – drapieżny ssak. Jego sierść ma kolor ciemnobrązowy. Można go spotkać w polskich górach(głównie Bieszczadach i tatrach). Niedźwiedzie to bardzo duże zwierzęta o grubej szyi i nieco wydłużonej głowie. Żywią się najchętniej rybami.

 

Żmija zygzakowata – gatunek węża jadowitego. Ciało ma zazwyczaj w kolorze ciemnozielonym lub brązowym, na grzbiecie nieco ciemniejszy „zygzak”. Można ją spotkać na obrzeżach lasów i podmokłych łąkach. Żywi się małymi zwierzętami: kretami, żabami, gryzoniami.

 

Wilk szary – drapieżny ssak. Wilki są podobne do średniej wielkości psów, np. owczarków niemieckich, ich sierść składa się z kilku rodzajów białych i szarych włosów. Żywią się innymi zwierzętami. Można je spotkać w polskich lasach, najwięcej jest ich w górach.

 

Dzik – duży ssak. Wyglądem przypomina dużą świnię domową, jego skóra jest pokryta szorstkimi włosami (czyli szczeciną) w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. Dziki występują w całej Polsce, najmniej jest ich w górach. Są wszystkożerne, najczęściej jedzą żołędzie, grzyby i inne rośliny.

 

Sarna – ssak parzystokopytny. Można ja spotkać w całej Polsce, zamieszkuje lasy liściaste, ale niektóre sarny przystosowały się również do mieszkania na polach, łąkach, nawet w pobliżu dużych miast. Sarna jest zwierzęciem średniej wielkości, ma smukłe ciało i wysokie nogi. Kolor jej sierści zmienia się w zależności od pory roku: latem jest czerwonobrązowa, zimą –  siwobrązowa. Żywi się trawami, ziołami, grzybami, owocami leśnymi.

 

Łoś – największy ze ssaków kopytnych, ma duże rozłożyste poroże. Można go spotkać w wielu parkach narodowych w Polsce, lubi mokre podłoża, np. bagna. Żywi się roślinami.

 

Po zapoznaniu się z ciekawostkami można zadać dziecku kilka pytań:

  1. Czym żywi się niedźwiedź brunatny?
  2. Jak wygląda żmija zygzakowata?
  3. Jakie zwierzę przypomina wilk szary?
  4. Jak nazywają się włosy dzika?
  5. Czym żywi się sarna?
  6. Jak nazywa się zwierzę większe od sarny z dużym porożem?

 

Po rozmowie o zwierzętach proponuję zabawę ruchową:

https://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA

 

Dla chętnych dzieci kolorowanki do pobrania poniżej.

 

                                                                                                                                     Przygotowała: Ewa Rybak

Data dodania: 2020-06-08 07:58:39
Data edycji: 2020-06-08 08:16:57
Ilość wyświetleń: 847
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej