WITAJCIE SKRZATY!
W dniu dzisiejszym chciałabym zaproponować Wam zabawy z masą solną.
Jak zrobić masę solną? To nic prostszego! Masa solna to ponadczasowe źródło zabawy i sposób na wyczarowanie czegoś z niczego. Zrobienie masy solnej nie jest trudne, za to możliwości jej wykorzystania – nie tylko przez dziecko – jest całe mnóstwo.
Podstawą masy solnej jest mąka i sól, więc można ją zrobić w warunkach domowych. Dzięki temu, że jest zrobiona z produktów spożywczych, masa nie jest toksyczna, a zabawa nią jest bezpieczna. Po wyrobieniu masy ma ona konsystencję podobną do plasteliny i daje się dowolnie kształtować.
Rzeczy ulepione z masy solnej wystarczy odłożyć w suche miejsce i pozostawić na kilka dni, by stwardniały. Proces ten można przyspieszyć, używając do tego piekarnika. Na końcu można ulepione figurki pomalować.
Podstawą udanej masy solnej jest właściwa proporcja składników. Choć wiadomo, że masa powstaje z soli, mąki i wody, trudno ją zrobić idealną, dodając składniki „na oko”. Najlepsza masa solna powstaje według takich proporcji:
Robienie masy solnej zaczynamy od zmieszania mąki z solą, dopiero wtedy zaczynamy dodawać stopniowo wodę, jednocześnie zagniatając masę rękami. Masę należy wyrabiać do momentu aż będzie miała zwartą, plastelinową konsystencję. Masa nie może się kruszyć, rozpadać i musi dawać się łatwo formować w rękach. Aby uzyskać kolorową masę solną, dzielimy naszą masę (nie do końca zagniecioną) na części i do każdej dodajemy wybrany przez nas kolor farby i ugniatamy do uzyskania jednolitej masy.
A kiedy nasza masa jest gotowa: uklepujemy, wałkujemy, toczymy kuleczki, tworzymy cudeńka, np. takie:
Życzę wspaniałej zabawy i pomysłowych prac. Zachęcam do wysyłania zdjęć z podjętych działań na: skrzatyklonowa@wp.pl
Przygotowała: Ewa Rybak
07-100 Węgrów
Klonowa 4