DZIEŃ ZIEMI- EKOLOGIA- piosenka

zaśpiewamy pioseneczkę.

Bardzo fajną, melodyczną,

mądrą-bo ekologiczną.

Bo to bardzo ważna sprawa

o ekologii śpiewać, a także rozmawiać.

Bo ta wiedza przyda się

by przyrodzie na ratunek, gdy potrzeba szybko biec.

Dzisiaj obchodzimy ważne święto- MIEDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI. Dlatego myślę, że uczcimy je piosenką pt. "Ekologia". Posłuchajcie.

LINK DO PIOSENKI: https://www.youtube.com/watch?v=tRjjS-Pw9Fg

Prawda, że ładna i mądra? Warto się jej nauczyć.

OTO JEJ TEKST:

Ekologia – słowo znane,
W całym świecie powtarzane.
Znaczy, by nie było śmieci
i świat czysty miały dzieci.
Kto chce chronić środowisko
Musi o nim wiedzieć wszystko
Więc dlatego dziś się uczmy
Jak najlepiej chronić je.

Mrówka, ptak, czy jakieś zwierzę,
Czysty domek chce mieć przecież.
A gdy tylko patrzy wkoło,
To co widzi? Wszędzie śmieci,
Więc z przyrodą żyjmy w zgodzie
I od święta i na co dzień.
Każdy śmieć do kosza włóż
Wtedy czysto będzie już!

Uczcie się jak zwykle metodą na zasadzie echa- rodzic czyta wers, a dziecko powtarza. Na pewno sobie poradzicie, a i z wyjaśnieniem pojęcia co to jest ekologia już chyba nikt nie będzie miał problemu, bo poznaliście  je śpiewająco, ucząc się tej właśnie piosenki.

Piosenka jest ważna, ale dla ratowania przyrody liczą się przede wszystkim czyny.  Proponuję Wam sprawdzian- zabawę w segregowanie śmieci. Przygotujcie sobie cztery pojemniki (mogą to być miski, wiaderka, pudełka itp.). Z kolorowego bloku wytnijcie ulubione figury geometryczne: jedną białą, drugą zieloną, trzecią żółtą, a czwartą niebieską. Naklejcie każdą z nich na oddzielny  pojemnik.

Teraz prośba do rodziców. Drodzy Państwo rozsypcie dzieciom na dywanie różne rzeczy  plastikowe, szklane oraz papier.

Zadaniem dzieci jest posegregowanie i umieszczenie przedmiotów w pojemniku z figurą we właciwym kolorze. Dla ułatwienia i przypomnienia prezentuję tablicę przedstawiającą jak należy segregować śmieci.

Gdy zadanie zostanie wykonane, zastanówcie się i porozmawiajcie z rodzicami dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna dla ratowania naszej planety?  Przypomnijcie sobie  co znaczy pojęcie recykling? ( nie zaszkodzi utrwalić). Dla ułatwienia przedstawiam kolejną planszę.

Gdy wykonacie zadania zapraszam do kontaktu w celu podzielenia się zdobytą wiedzą i zdjęciami. Oto mój mail: biedronki1wegrow@wp.pl

(Opracowała: Małgorzata Trojanowska)

Data dodania: 2020-04-22 08:38:42