Czasem słońce czasem deszcz

Powitania nadszedł czas miło znowu spotkać Was!

Witam Dzieci i Rodziców.

W tym tygodniu omawiać będziemy temat "W Krainie Muzyki", do której Was serdecznie  zapraszam.

• Posłuchajcie uważnie opowiadania, które przeczytają Wam rodzice.

„Czasem słońce czasem deszcz”- opowiadanie Pani Muzyki (K. Szczerbakowska- Biniszewska wg Programu  Kraina Muzyki)

Dawno, dawno temu w Krainie Muzyki żyli szczęśliwi mieszkańcy. Codziennie świeciło słońce, wszędzie rosły nutki, a każdy mieszkaniec krainy grał na instrumencie, śpiewał i tańczył. Nawet psy zamiast szczekać gwizdały. Wszystkim żyło się miło, więc w Krainie Muzyki brzmiały same wesołe melodie. Do czasu! Pewnego dnia do wesołej Krainy Muzyki przybyła smutna wróżka Kropelka. Pozazdrościła mieszkańcom szczęścia i wesołości, zrzuciła na całą krainę deszcz. Padał wiele dni i nocy, przez co nutki nie rosły już tak szybko, a mieszkańcy byli bardzo smutni. Zaczęli też grać smutne melodie. Na szczęście o smutnym losie muzykantów usłyszała dobra wróżka – Pani Muzyka. Swoimi wesołymi czarami złagodziła smutne zaklęcie wróżki Kropelki. Od tej pory w Krainie Muzyki czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz.

• Udzielcie odpowiedzi na pytania:

- Jak nazywa się miejsce, o którym czytała Wam mama?

- Dlaczego jej mieszkańcy na początku byli bardzo szczęśliwi?

- Kto odwiedził Krainę Muzyki?

- Jak dziś jest w Krainie Muzyki?

• Posłuchajcie i oceńcie nastrój tych oto utworów wielkiego polskiego  kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina

W Krainie Muzyki smutek nazywa się moll, a wesołość – dur

Moll     "Wiosenny walc" F. Chopin - link

dur "Mazurek D- dur" F. Chopin - link

• Zadanie dla dzieci: Namalujcie dowolną techniką plastyczną ilustrację do opowiadania "Czasem słońce czasem deszcz". Dzieci młodsze mogą wykonać prostszą formę, zgodnie ze swoimi możliwościami, np.: rysunek słońca i deszcz. Polecam młodszym dzieciom malowanie palcami zamiast pędzelka)
  • Zdjęcia z wykonanego zadania zamieszczę na stronie. biedronki.klonowa@gmail.com

Opracowanie: Dorota Bałdyga

Widać, że dzieci opowiadania uważnie słuchały, bo piękne prace powstały.

Data dodania: 2020-05-11 08:49:04
Data edycji: 2020-05-14 10:07:54