Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Co warto wiedzieć o leżakowaniu?

Co warto wiedzieć o leżakowaniu?

      Leżakowanie w przedszkolu to niezmiennie temat, który budzi u rodziców przedszkolaków różne reakcje. Są tacy, którzy są temu bardzo przychylni i uważają, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla dziecka, bo jest to czas, gdy dziecko ma jeszcze drzemkę w domu oraz leżakowanie w przedszkolu. Są też rodzice dzieci, które już od dawna w dzień nie śpią i są przeciwni takiej formie odpoczynku, bo twierdzą, że to zaburzy dotychczasowy rytm snu ich dziecka. 

Czy da się to pogodzić?

Czy jest możliwość zaspokojenia potrzeb rodziców z tak skrajnymi poglądami?

     Na pewno nie jest to łatwe dla wychowawcy! Bardzo trudno dogodzić wszystkim rodzicom, którzy bardzo często mylnie postrzegają leżakowanie w przedszkolu (być może przez pryzmat własnych doświadczeń lub treści, które serwują portale parentingowe). Jedno jest pewne nie ma możliwości sprostaniu wszystkim postulatom rodziców, bo każdy z nich chce wszystkiego co najlepsze dla swojego dziecka i oba podejścia są dla wszystkich zroumiałe. 

A teraz kilka faktów...

  • Dziecko w wieku przedszkolnym powinno spać od 10 do 13 godzin w ciągu doby. Najlepiej jeśli drzemki dbywają się w regularnych odstępach czasu.
  • Dzieci męczą się o wiele szybciej niż dorośli, szczególnie jeśli przebywają w przedszkolu - czyli miejscu, gdzie z dużą ilością  bodźców oraz angażujących zajęciach. Leżakowanie to sposób na wyciszenie układu nerwowego malucha w ciągu dnia.
  • 3 / 4 latki zwykle chętnie przesypiają godzinę lub dwie, aby zregenerować organizm i umysł, aby przygotować się do dalszej zabawy. Nawet jeśli w domu dziecko już nie potrzebuje już drzemki, warto sprawdzić, czy podczas pobytu w przedszkolu wesprze malucha podczas zabawy i nauki. Przedszkolak inaczej funkcjonuje w domu (gdzie zazwyczaj jest cicho i spokojnie), a inaczej w placówce, gdzie razem z nim przebywa ponad 20 innych dzieci generujacych hałas.
  • Odpoczynek w ciągu dnia nie musi polegać na spaniu. Chodzi o to, aby dziecko miało szansę spędzić trochę czasu w ciszy i zmniejszyć aktywność ruchową.
  • W żadnym wypadku nie ma możliwości zmuszenia dziecka do snu - wychowawczynie w przedszkolu tak samo jak Wy Rodzice nie mają na to tajemniczych metod. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Leżakowanie to czas na budowanie rytuałów oraz bezpiecznego środowiska. Należy mieć świadomośc, że dla dziecka ogromne znaczenie ma czas przygotowania do odpoczynku, ustawienie leżaka, posiadanie swojej pościeli przyniesionej z domu, przytulanie maskotek przyniesionych z domu a także słuchanie opowiadań czy muzyki relaksacyjnej.
  • Leżakowanie to czas na poświęcenie uwagi bezpośrednio dziecku, które ma potrzebę otulenia kołderką czy pokołysania, które budują więzi z Paniami w grupie.
  • Leżakowanie to czas na trening samodzielności oraz nabywania poprawnych nawyków higienicznych. Dzieci korzystają z toalety,  odnajdują przypisany mu leżak- rozpoznają swój znaczek, zakładają piżamkę (jest czas aby spróbowały zrobić to samodzielnie) oraz skłądanie swoich ubranek w miejscu odpoczynku, gdy wstają ponownie korzystają z toalety i przygotowują się do posiłku. 
  • Leżakowanie to czas wyboru dziecka - to od Niego i Jego potrzeb zależy czy będzie spało danego dnia.
  • Leżakowanie daje dziecku szansę na wypoczynek od aktywności fizycznej i intelektualnej, ale również od hałasu. Wiele dzieci podczas leżakowania zasypia, co jest bardzo korzystne, ponieważ sprzyja to lepszemu rozwojowi fzycznemu oraz intelektualnemu.
  • Leżakowanie to czas nauki szacunku do potrzeb innych dzieci, gdyż w tym czasie przedszkolaki starają się wyciszyć na tyle aby nie zabużać snu innych.

       Niestety zdarzają się sytuacje, gdy rodzic stanowczo zabrania, aby jego dziecko zasypiało w przedszkolu. Lepiej, gdy przybierat o formę tłumaczenia wychowawcy, że przez leżakowanie pociecha idzie późno spać a rano ma problem ze wstaniem z łóżka. Każdemu wychowawcy  trudno jest odmówić dziecku snu, kiedy naprawdę tego potrzebuje, jest zmęczone, pełne wrażeń i chce odpocząć i zasnąć podczas relaksacji w przedszkolu. Gorzej, gdy rodzic powtarza dziecku, żeby nie spało w przedszkolu - budzi to niepokój i dziecko przejawia lęk przed zaśnięciem co może przełożyć się na jego funkcjonowanie w placówce oraz poza nią. 

       Dobro dziecka powinno być priorytetem zarówno dla rodzica jak i nauczycieli. Powinni w zgodnej współpracy dbać o prawidłowy rozwój młodego człowieka. Należy pamiętać, że zaspokojona potrzeba snu i odpoczynku zarówno dziecka jak i dorosłego jest ważnym czynnikiem jego prawidłowego rozwoju. 

Data dodania: 2023-09-21 21:47:19
Data edycji: 2023-09-21 21:52:25
Ilość wyświetleń: 141
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej