Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Co powinno niepokoić w rozwoju mowy?

Zastanawiasz się, czy to już jest ten czas, kiedy mowa Twojego dziecka powinna być skonsultowana z logopedą? Wahasz się:  zapisać się już, czy może jeszcze poczekać? Wszyscy dookoła uważają, że warto iść, lub przeciwnie – mówią, że Twoje dziecko ma jeszcze czas. Aby rozwiać Twoje wątpliwości, przygotowałam kilka informacji, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie: Czy moje dziecko wymaga konsultacji logopedycznych?

Jeszcze kilkanaście lat temu logopeda zajmował się przede wszystkim wadami wymowy. Ćwiczył (głównie z dziećmi) na przykład wymowę głoski [r]. Przez kilka ostatnich lat logopedia bardzo się rozwinęła. Jest ona nauką interdyscyplinarną, zawierającą w sobie elementy różnych dziedzin, m.in. psychologii, pedagogiki, ale też ortodoncji, fizjoterapii czy neurologii.

Warto udać się do logopedy w sytuacji, gdy dziecko nadmiernie się ślini, gdy oddycha torem ustnym, chrapie w nocy, jego wargi są rozchylone, a język w spoczynku znajduje się na dnie jamy ustnej. Prawidłowy tor oddechowy (wdech nosem) jest bardzo ważny – do organizmu dostaje się w ten sposób wystarczająca ilość tlenu, a powietrze jest ogrzane. Również prawidłowa pozycja spoczynkowa warg oraz języka jest bardzo istotna – język powinien być wklejony w podniebienie, a wargi powinny być domknięte. Powyższe aspekty zapewniają prawidłowy wzrost twarzoczaszki oraz pozwalają uniknąć wad zgryzu i wad wymowy w przyszłości.

Koniecznie należy udać się do specjalisty jeśli:

  • uczęszczające do przedszkola dziecko nie mówilub mówi tylko fragmenty wyrazów: „ka” zamiast „Monika”, „pa” zamiast „kanapa”,  „ba” zamiast „banan”;
  • zamienia różne głoski, mówi: „tot” zamiast „kot”; „bata” zamiast „wata”, „gom” zamiast „dom”.
  • opuszcza różne głoski w podczas swoich wypowiedzi: „otek” zamiast „kotek”, „pika” zamiast „piłka”
  • maluch mówi bardzo niewyraźniei nikt poza najbliższą rodziną go nie rozumie lub mówi bardzo cicho przez co jest niezrozumiały dla otoczenia;
  • ma już cztery lata, a nadal mówi jak młodsze dzieci: „mam cielwonegociukielka”;
  • ma pięć lat i nie mówi głosek szumiących: sz, ż, cz, dż; mówi „safa” zamiast „szafa”, „capka” zamiast „czapka”;
  • ma sześć lat i nie mówi r, przez co słyszysz „lowel” zamiast „rower”, „jyba” zamiast „ryba”;
  • podczas mówienia wydaje z siebie dziwne odgłosy, takie jak świszczenie czy dźwięki gardłowe;
  • maluch podczas wymowy wysuwa język między zęby.

 

 

Rodzicu!

Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka choć jedną z przedstawionych sytuacji, oznacza to, że Twoje dziecko ma jakiś problem związany z nieprawidłową wymową.

Pamiętaj, że wady wymowy, wady oddychania lub brak mowy nie znikną samoczynnie – trzeba wiele Twojego zaangażowania, żeby pomóc małemu dziecku. Im szybciej skontaktujesz się z logopedą, tym szybciej problem zostanie rozwiązany.
Regularne, systematyczne ćwiczenia w domowym zaciszu znacznie ułatwią Twojemu dziecku porozumiewanie się i z pewnością przyspieszą czas trwania terapii.

Data dodania: 2023-11-13 10:19:46
Data edycji: 2023-12-20 11:29:58
Ilość wyświetleń: 144
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej