Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

ARTYKUŁ- JAK UCZYĆ DZIECKO TOLERANCJI

ARTYKUŁ- JAK UCZYĆ DZIECKO TOLERANCJI

Jak uczyć dziecko tolerancji.

Żyjemy w wielokulturowym świecie. Obok nas znajdziemy ludzi innych ras czy religii. Nie oznacza to, że uprzedzenia zniknęły. Dlatego ważne jest, by pokazać dziecku, że inność, różnorodność są wartością, a nie piętnem. Oto pięć sposobów, by nauczyć je tolerancji.

 

Jaka jest reakcja twojego dziecka, gdy zobaczy np. człowieka o innym kolorze skóry? To, w jaki sposób nasze dziecko odbierze inność, zależy w dużej mierze od nas. Od wartości, które mu przekażemy. Dziecko nie nauczy się tolerancji, jeżeli nie doświadczy jej w domu.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 1 sposób: rozmawiajmy z dzieckiem

Język pogardy jest pierwszym krokiem ku nietolerancji. Pamiętajmy, że jeżeli dziecko zobaczy na ulicy osobę o innym kolorze skóry czy przedstawiciela innej religii, często posłuży się językiem, który wyniesie z domu, a potem ze szkoły. Nie ma nic nadzwyczajnego w fakcie, że dziecko zdziwi się, gdy zobaczy taką osobę. Zacznie wówczas pytać o to rodzica. Naszą rolą jest wytłumaczenie mu, że ludzie różnią się kolorem skóry, narodowością, orientacją seksualną, religią. Że obok zdrowych są też niepełnosprawni. Każdy z nas jest inny, ma różne talenty i umiejętności. Wszyscy jednak jesteśmy równi.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 2 sposób: pomagajmy dobierać słowa

Gdy dziecko zareaguje na osobę innej kultury, rasy czy orientacji epitetem zasłyszanym na podwórku czy w szkole, musimy mu wytłumaczyć, dlaczego taki język jest niewłaściwy. Gdy użyje np. słowa „grubas” w odniesieniu do osoby otyłej, pokażmy, że to obraźliwy język. Że takim słowem rani inną osobę. Zapytajmy, jakby się czuło, gdyby usłyszało o sobie podobny stwierdzenie? Ustal, co jest przyczyną takiej oceny dziecko i wytłumacz mu, dlaczego jest ona nieadekwatna i niewłaściwa.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 3 sposób: oswajajmy dziecko z innością

Dziecko powinno mieć świadomość, że świat jest różnorodny. Podczas czytania książek, oglądania filmów, spacerów, słuchania muzyki oswajajmy je z faktem, że ludzie różnią się wieloma cechami, a inność jest wartością. Pokażmy, że drugi człowiek ma nam coś do powiedzenia. Czarnoskóry piosenkarz czaruje swym głosem. Dziewczynka na wózku pięknie maluje. Chłopiec z Afryki gra wspaniale w piłkę.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 4 sposób: pokazujmy dziecku różnorodność

Gdy dziecko doświadczy wartości różnorodności, łatwiej będzie mu walczyć z uprzedzeniami. Wyjdź z dzieckiem na zewnątrz, nie trzymaj go pod kloszem. Spraw, by na co dzień miało kontakt z innymi ludźmi. Zabierz na wycieczkę, jeśli to możliwe, zapisz do klasy integracyjnej. Obcując z różnorodnością, twój syn czy córka najlepiej zrozumieją na czym polega tolerancja. Będzie ona czymś naturalnym.

Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposób: dajemy przykład

Na koniec najważniejsze. Chcesz, by twoje dziecko miało szacunek do innych? Miej do niego szacunek. Chcesz, by unikało generalizacji, nie powielało stereotypów? Unikaj ich w rodzinnych rozmowach. Chcesz, by było empatyczne, nie piętnowało zjawisk i ludzi, których nie rozumie? Pokaż mu, że robisz tak samo. Nie oskarżaj, nie oceniaj po pozorach, nie stygmatyzuj, nie używaj mowy nienawiści. Dziecko wychowane w atmosferze tolerancji uzna taki system wartości za naturalny.

Artykuł ze strony: mjakmama24,pl

 

(Poleciła: Małgorzata Trojanowska)

Data dodania: 2020-06-03 07:15:00
Data edycji: 2020-06-03 00:28:58
Ilość wyświetleń: 967
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej