Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

ARTYKUŁ- BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA NA WSI

ARTYKUŁ- BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA NA WSI

 Dzrodzy rodzice!!!

   Przy okazji realizowania tematu "Praca rolnika" myślę, że warto poruszyć temat bezpieczeństwa dziecka na wsi. Dla dzieci przygotowałam film pt. "Rodzina Porażków". (zalecam wspólne obejrzenie i rozmowę z dzieckiem na  temat przekazanych tam treści).

    Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo Państwa pociech,  chciałabym polecić  artykuł M. Krugły i K. Lewandowskiej pt. "Bezpieczeństwo dziecka na wsi".

Oto jego treść:

Bezpieczeństwo dziecka na wsi

Jesteś rodzicem małego dziecka i mieszkasz na wsi bądź masz w planach rodzinny wyjazd na wieś – zapraszamy do zapoznania się z kilkoma podpowiedziami, na co zwrócić uwagę, aby Twoje dziecko było na wsi bezpieczne.

Kontakt z przyrodą jest bardzo cennym doświadczeniem dla Twojego malucha. Poza oczywistym znaczeniem dla zdrowia fizycznego, przyroda jest źródłem pozytywnych doznań w sferze emocjonalnej. Dziecko odczuwa zachwyt, zdumienie, zaskoczenie w kontakcie z naturą. Bezpośredni kontakt z żywymi roślinami i zwierzętami stymuluje jego procesy poznawcze.

Czasami na wsi ulegamy złudnemu poczuciu bezpieczeństwa: znamy wszystkich sąsiadów, w okolicy nie ma ruchliwych dróg, podwórko jest ogrodzone. Jednak także tu na malucha czeka dużo pułapek, dlatego warto wiedzieć, gdzie może czaić się niebezpieczeństwo: podczas prac polowych małe dziecko może wykazać pragnienie „uratowania” ziemniaka, nie zwracając uwagi na nadjeżdżający kombajn. W pogodni za kurą może wybiec na ruchliwą drogę wprost pod rozpędzony samochód czy nadjeżdżający ciągnik. To właśnie dlatego dzieci do 5 roku życia są najczęstszymi ofiarami wypadków na wsi. Jak dbać o bezpieczeństwo malucha na wsi?

Odkrywanie podwórka

Z zapałem godnym odkrywcy Twój maluch będzie poznawał nie tylko wnętrze domu, ale i jego otoczenie. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że podwórko musi być zabezpieczone, podobnie jak wnętrze domu.Na podwórku będzie nam trudniej zapewnić bezpieczeństwo dziecku, ale możemy podjąć kilka kroków, które pomogą nam kontrolować niebezpieczne dla dziecka obszary:

  • Przede wszystkim zabezpiecz (np. w zamkniętym pomieszczeniu) wszelkie ostre narzędzia (tj. widły, grabki, kosę). Zadbaj też o to, żeby dziecko nie miało dostępu do warsztatu/pomieszczenia, gdzie przechowywane są narzędzia, tj. młotek, śrubki, śrubokręty etc.

  • Jeśli na podwórku znajdują się ustawione luzem drewno, skrzynieciężkie, niezabezpieczone przedmioty etc. dziecko może zrzucić je na siebie – dlatego najlepiej zadbać o to, by dziecko nie mogło do nich podejść (np. grodząc tę część podwórka).

  • Dbaj o to, żeby maszyny i pojazdy były zawsze zabezpieczone przed dzieckiem – najlepiej garażowane, zawsze unieruchomione (patrz poniżej).

  • Ważne jest, aby na podwórku nie było środków chemicznych (tj. nawozów), ani opakowań po nich – powinny być zabezpieczone w pomieszczeniu, do którego nie ma dostępu dziecko.  

  • Dbaj, aby wejścia do pomieszczeń, w których znajdują się niebezpieczne maszyny (sieczkarni, młockarni, warsztatu), zawsze były zamknięte, tak by dziecko nie mogło samodzielnie do nich wejść.

  • Jeśli na podwórku znajduje się staw, jeziorko, strumyk i dojście do nich nie jest zabezpieczone ogrodzeniem – zawsze bądź przy dziecku, kiedy bawi się na podwórku.

  • Jeśli na podwórku wolno pasą się duże zwierzęta (krowy, konie, kozy, owce) – zawsze towarzysz dziecku w zabawie .

  • Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 3 lat, zawsze bądź obok niego, gdy  przebywa na podwórku – pamiętaj, że maluchy mają tendencję do poznawania świata za pomocą zmysłu smaku: może zdarzyć się, że maluch będzie chciał włożyć do buzi niejadalną czy wręcz trującą roślinę, którą znajdzie w trawie.

Zawsze bądź obok dziecka (najlepiej trzymając je za rękę), kiedy na podwórku znajduje się pracująca maszyna/pojazd.

Wielkie maszyny

Traktor czy kombajn dla niejednego malucha są obiektem westchnień i marzeń…ach zasiąść za tak dużą kierownicą i pomagać gospodarzowi! Dlatego tak ważne jest, żeby dziecko nie zostawało samo w pobliżu maszyn rolniczych: każda chwila nieuwagi może sprawić, że Twój mały odkrywca będzie próbował zbliżyć się do interesującej go maszyny. A zabawa w pobliżu maszyn rolniczych jest bardzo niebezpieczna: dziecko w czasie zabawy może wpaść pod koła pojazdu, jak również zostać wciągnięte, jeśli kawałek ubranka zaplącze się w maszynę.

Dlatego też otoczenie maszyn (tj. sieczkarnia, młockarnia, prasa, piły) i pojazdów (nawet kiedy nie pracują) powinno być dla Twojego dziecka obszarem zakazanym do zabawy, po którym nie może w żadnym wypadku samodzielnie się poruszać. Twoje dziecko będzie miało jeszcze czas, aby zapoznać się z działaniem tych maszyn – kiedy będzie starsze.

Pamiętajmy także o tym, żeby zawsze zadbać o bezpieczeństwo dziecka, gdy na podwórku uruchamiany jest ciągnik, czy inny pojazd. Do wielu tragedii dochodzi właśnie dlatego,że dziecko, przyzwyczajone do bezpieczeństwa na podwórku, nie zwraca uwagi na otoczenie. Natomiast kierowca pojazdu ma często ograniczone pole widzenia (szczególnie jeśli ciągnik ma naczepę) i nie jest w stanie kontrolować wzrokiem całej przestrzeni np. przy cofaniu. Najlepiej jeśli w czasie pracy pojazdów zadbasz, by dziecko było z Tobą w domu lub trzymało Cię za rękę. Czasami pilnowanie małego dziecka „wzrokiem” nie jest wystarczające – pamiętaj, że maluch może nagle wbiec pod pojazd, aby ratować piłkę, czy kaczuszkę, która podreptała wprost pod koła.

Zwierzęta  w zagrodzie

Zwierzęta hodowlane są niezwykle ciekawe dla małych dzieci. Krowy, konie, kaczki, kozy są bohaterami przeróżnych bajek dla dzieci i stanowią inspirację wielu dziecięcych marzeń. Dzieci mogą starać się dotknąć zwierzę: pociągnąć je za ucho, ogon, głowę, mogą krzyczeć z przejęcia i radości. Zwierzęta – szczególnie te przyzwyczajone do obecności dzieci – potrafią być spokojne i cierpliwie znosić dziecięce zachowanie. Jednak może się zdarzyć, że zwierzę się spłoszy, ucieknie, będzie próbować się bronić, czy atakować. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku, bądź zawsze obok niego, gdy zaczyna poznawać zwierzęta. Na samodzielny i bliższy kontakt ze zwierzętami przyjdzie czas, gdy dziecko dorośnie.

Nie oznacza to, że małe dziecko nie powinno mieć kontaktu ze zwierzętami: przytulanie małego królika, głaskanie konia, karmienie kaczek czy kur jest dla malucha niezwykłym doświadczeniem, jednak zawsze powinno odbywać się w towarzystwie opiekuna.

Prace na polu

Prace na polu, tj. grabienie siana, wykopywanie ziemniaków, koszenie zboża mogą być dla dziecka interesującym doświadczeniem. Pamiętać należy jednak, że nawet jako obserwator maluch może być w niebezpieczeństwie w czasie prac polowych: z powodu obecności pojazdów rolniczych (kombajnu, traktora etc.), ostrych narzędzi (np. grabi).

Możesz zachęcać  dziecko do pomocy w lekkich czynnościach w formie zabawowej, np. do wspólnego przenoszenia siana, turlania ziemniaków do wiadra, karmienia ptactwa domowego, porządkowania podwórka etc. Jednak małe dziecko wymaga w takich sytuacjach ciągłego nadzoru, dlatego jego opiekun powinien być wyłączony z pracy, by móc całą uwagę poświęcić dziecku.

Las

Las to kolejne niezwykłe miejsce dla dziecka. Pełno w nim dźwięków, zwierząt i roślin, które są dla dzieci fascynujące. W lesie można podpatrzyć sarenkę, podziwiać żuka, usłyszeć dzięcioła czy kukułkę. Dzieci z radością szukają grzybów, jagód, poziomek. Przestrzeń i świeże powietrze wyzwalają olbrzymie pokłady energii: skakanie, bieganie, chowanie się – każda zabawa w lesie nabiera innego charakteru. Rodzice muszą jednak pamiętać, że w lesie obowiązują pewne zasady, które należy przekazać maluchom – tak, by wiedziały one, co wolno robić w lesie, a czego nie i jak wrócić cało i zdrowo z takiej wyprawy.

Warto wcześniej zapoznać się z charakterem lasu, do którego się wybieramy – jakie zwierzęta zamieszkują okolice, czy możemy po nim bezkarnie buszować: zrobić piknik, zbierać kwiatki, czy owoce leśne (pamiętajmy o tym, że takie aktywności w parkach narodowych i krajobrazowych są zakazane).

O czym pamiętać w czasie wycieczki do lasu z małym dzieckiem?

  • należy uważnie kontrolować, co nasz maluch próbuje posmakować: w lesie mogą występować trujące owoce lub grzyby;

  • malucha najlepiej trzymać za rączkę w czasie spacerów po nieznanym nam terenie: uchronimy go w ten sposób przed przewróceniem się, a także wpadnięciem do nory;

  • spacerujmy zawsze blisko siebie: w lesie bardzo łatwo się zgubić, a stracenie z oczu malucha może kosztować wiele niepotrzebnych nerwów nas i nasze dziecko.

Od małego warto także uczyć dziecko, jak zachowywać się w lesie: tłumaczyć, że głośne zabawy i krzyki straszą zwierzynę, a kopanie, czy zrywanie roślin lub grzybów także wpływa negatywnie na przyrodę.

Zasady bezpieczeństwa na wsi:

O czym więc pamiętać, będąc na wsi?

  • wyznacz bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci;

  • ustal wyraźne zasady dla dzieci i zapewnij ich przestrzeganie;

  • nie pozwalaj, aby dziecko przebywało w pobliżu uruchomionego pojazdu i maszyny rolniczej (kombajnu, kosiarki, prasy do słomy, kopaczki do ziemniaków);

  • zabezpiecz pojazd rolniczy przed możliwością uruchomienia go przez małe dziecko;

  • unikaj obecności dzieci podczas obsługi maszyn z wirującymi częściami (sieczkarnie, rozdrabniacze, śrutowniki, mieszalniki);

  • zadbaj, aby dziecko nie miało styczności z miejscem, w którym przygotowywane są preparaty chemiczne i opryski;

  • zadbaj, aby szkodliwe środki ochrony roślin były przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci;

  • nie zezwalaj dzieciom zbliżać się do pieców centralnego ogrzewania;

  • sprawdź, czy narzędzia są przechowywane poza zasięganiem dzieci;

  • towarzysz dziecku w kontakcie ze zwierzętami hodowlanymi;

  • dbaj o to, by dziecko samodzielnie nie zbliżało się do zbiorników wodnych lub otwartych studni;

  • trzymaj dziecko za rączkę, podczas spacerów w lesie.

Wieś jest miejscem, które dla dziecka stanowi krainę zamieszkałą przez bohaterów bajek i opowieści. Warto, żeby mogło poznawać świat zwierząt i roślin, tak inny od otoczenia miejskiego.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Ci stworzyć bezpieczne otoczenie dla dziecka w czasie Waszego pobytu na wsi.

 Autor: Magdalena Krugły, Karolina Lewandowska


(przygotowała: Małgorzata Trojanowska)

 

Data dodania: 2020-04-17 11:45:44
Data edycji: 2020-04-17 11:47:10
Ilość wyświetleń: 683
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej