Zabawy podwórkowe

Witam rodziców i dzieci z grupy Żabki. Wszyscy wiemy, jak ważny dla rozwoju dziecka jest ruch na świeżym powietrzu. Drodzy rodzice, zapewne pamiętacie, że w czasach naszego dzieciństwa największą karą dla dziecka było pozostanie w domu, a teraz karą jest często oderwanie dziecka od tabletu, telewizji i internetu. Dlatego gorąco namawiam rodziców do przypomnienia sobie i pokazania dzieciom prostych zabaw podwórkowych, jako ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu. Zabaw, które dostarczały nam wiele radości, uczyły zgodnego współdziałania, zdrowej rywalizacji i przestrzegania zasad. Na pewno nie wrócimy do czasów, kiedy dzieci bawiły się bez nadzoru rodziców. Dzisiaj jest to nierealne z uwagi na czyhające niebezpieczeństwa, ale warto zachęcić najmłodszych do ciekawego spędzania czasu w towarzystwie kolegów czy koleżanek pod opieką dorosłych.

Propozycje zabaw podwórkowych:

Kapsle - patykiem na ziemi lub kredą szkolną na płytach chodnikowych rysujemy tor z różnymi zakrętami (tworzymy go według pomysłu dzieci). Każde dziecko ma swój kapsel i próbuje za pomocą pstryknięć przejść cały tor. Dzieci grają po kolei, każde ma jedno pstryknięcie. Wygrywa osoba, która pokona tor najszybciej. Uwaga! W zabawie może wziąć udział kilkoro dzieci, żeby podczas zabawy kapsle się nie myliły, każde dziecko może ozdobić swój według własnego pomysłu.

Szczur - uczestnicy stoją w kole, do środka wchodzi dorosły lub jedno z dzieci. Osoba stojąca w środku trzyma linę przy ziemi i kręci nią dookoła własnej osi. Dzieci podskakują tak, aby nie dotknąć wirującej liny. Osoba, która jej dotknie, odpada z zabawy. Wygrywa ostatnie dziecko niedotknięte liną. Uwaga! Zamiast liny można wykorzystać skakankę.

Chłopek - na płytach chodnikowych rysujemy dziesięć pól do skakania w kształcie "chłopka": pięć kwadratów w pionie, przy piątym dwa kwadraty  po bokach (rączki), dalej jeden kwadrat w pionie, czyli szyja, i na końcu duże koło podzielone na połowę (głowa). Wszystkie pola muszą być ponumerowane. Każde dziecko staje przed pierwszym polem i rzuca swoim kamykiem na pole numer jeden. Jeżeli trafi, zaczyna skakać przez wszystkie pola dwoma stopami Jeżeli uczestnik przeskoczy wszystkie pola "bez skuchy", może rzucać kamieniem na następne pole. Jeżeli nie trafi grę rozpoczyna następny uczestnik. Dziecko rozpoczynające grę "po skusze" zaczyna ją od pola, na które nie udało mu się ostatnio trafić. Wygrywa osoba, która trafi kamieniem na wszystkie pola po kolei. Uwaga ! W miarę trwania zabawy, można wprowadzać utrudnienia, np. skaczemy na jednej nodze.

Przeskocz przez piłkę - dziecko odbija piłkę o ścianę, piłka odbija się od ziemi, a dziecko musi tak ją przeskoczyć, aby przeleciała pomiędzy jego nogami.

Życzę miłej zabawy !!!

Przygotowała: Katarzyna Bielińska