ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliżsi. Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie, jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.

W poprzednich latach nasze Przedszkole również uczestniczyło w organizowanych przez Ośrodek Szkolno - Wychowawczy i stowarzyszenie SPONiA Węgrów zabawach na Węgrowskim rynku. Dlatego każdy może wyrazić swoją solidarność:, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji. Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie.

Przygotowała Dorota Oborska

Data dodania: 2020-04-02 11:11:06