Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

PRACA ZDALNA-KĄCIK RODZICA

PRACA ZDALNA-KĄCIK RODZICA

"W rodzinnym kręgu"

Znaczenie rodziny w życiu dziecka.

 

Pomimo upływu czasu i ogromnych zmian dokonujących się na świecie niezmiennie kluczową rolę w życiu każdego człowieka odgrywa rodzina. Jest ona podstawowym środowiskiem życia dziecka i od jej atmosfery, realizowanych przez nią funkcji i wartości zależy jakimi osobami staną się w życiu dorosłym dzieci w niej dorastające. Jak wszyscy wiemy ogromny wpływ na rozwój dzieci mają przede wszystkim najbliższe osoby, które uczestniczyły w procesie wychowania. Szczególnie ważne jest to, jaki dawały dzieciom przykład, jakie tradycje, normy społeczne i zasady życia, im przekazały. Potrzeba niezmiernie dużo czasu, spokoju i cierpliwości ze strony dorosłych członków rodziny w przekazywaniu wiedzy i doświadczenia, aby osiągnąć pozytywny efekt wychowawczy.

Rodzice zobowiązani są do wypełnienia kilku zadań wobec własnych dzieci.

Nadrzędną zasadą powinno być wychowanie młodego pokolenia zdolnego do udziału w rozwoju społeczeństwa, tworzącego szczęśliwe relacje, odnoszącego sukcesy. Jest to możliwe poprzez zaspokajanie materialnych, psychologicznych i duchowych potrzeb dzieci.

Najważniejsze funkcje pełnione przez rodzinę wobec dzieci, to m.in. funkcje:

opiekuńcze, edukacyjne, ekonomiczne, socjalizujące, kulturalne, wychowawcze. Zadania realizowane są przez rodzinę w następujących sferach życia dziecka:

  1. a) sfera materialna i zdrowotna: zapewnienie warunków niezbędnych do rozwoju fizycznego (żywienie, higiena, leczenie, mieszkanie, wypoczynek),
  1. b) sfera psychiczna i emocjonalna: uczenie społecznie akceptowanych form wyrażania uczuć, rozumienia innych, współdziałania,
  1. c) sfera rozwoju intelektualnego: stwarzanie sytuacji i dostarczanie materiałów wzbogacających wiedzę, tworzenie warunków do nauki, rozwijanie zainteresowań, motywacji do nauki, stymulowanie rozwoju ogólnointelektualnego,
  1. d) sfera dziedzictwa kulturowego: przekazywanie wartości, tradycji, normy współżycia społecznego, postaw patriotycznych,
  1. e) sfera przygotowania do samodzielnego życia w rodzinie i społeczeństwie: realizowanie obowiązków, umiejętność komunikowania się,
  1. f) sfera wdrażania do pracy: tworzenie poczucia odpowiedzialności, rozwijania motywacji, umiejętności działania w zespołach.

Rodzice podczas zadań realizowanych w procesie wychowywania dzieci, w różnych sytuacjach życiowych przyjmują jedną z charakterystycznych postaw rodzicielskich, czyli tendencji do zachowywania się w podobny, określony sposób. Wyodrębnione zostały postawy pozytywne i negatywne.

Do pozytywnych postaw rodzicielskich należą:

  1. Akceptacja, czyli przyjęcie dziecka takim, jakie ono jest, z jego cechami fizycznymi, charakterem, talentami i umysłowymi możliwościami. Akceptujący rodzicerzeczywiście lubią swoje dziecko i nie ukrywają przed nim tego uczucia, okazują jemu na co dzień. Kontakt z nim jest dla nich przyjemnością i daje im zadowolenie.Kiedy dziecko jest niegrzeczne, informują je o tym, dają mu do zrozumienia, że naganna jest określona część jego zachowania, a nie ono jako całość. Akceptując dziecko, dają mu poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia, budują w nim właściwą samoocenę.
  1. Współdziałanie z dzieckiem, świadczy o pozytywnym zaangażowaniu i zainteresowaniu rodziców zabawą i pracą dziecka, jego funkcjonowaniem. Jest to także motywowanie i angażowanie dziecka w zajęcia i sprawy rodziców, rodziny i domu, odpowiednio do jego możliwości rozwojowych. Nawiązanie wzajemnych kontaktów, wspólne wykonywanie czynności, wzajemna wymiana uwag, obserwacji, zadań służąca budowaniu bliskich relacji.
  1. Dawanie dziecku właściwej dla jego wieku rozsądnej swobody. W miarę dorastania rodzice dają dziecku coraz szerszy zakres swobody i pozwalają na prace, zabawę, relacje z innymi ludźmi z dala od nich. Potrafią jednak utrzymać autorytet, kierować dzieckiem i doradzać mu w takim zakresie, w jakim jest to potrzebne, czy też niezbędne.

  4.  Uznanie praw dziecka w rodzinie jako równych, bez przeceniania i        niedoceniania jego roli. Rodzice ustosunkowują się do przejawów aktywności dziecka w sposób swobodny, nie formalny i nie wścibski, czy dyktatorski, dostosowując się przy tym do fazy rozwojowej w jakiej się dziecko znajduje. Kierują dzieckiem przez podsuwanie mu sugestii. Stosują także wyjaśnianie i tłumaczenie, a nie narzucanie, czy wymuszanie.

Do negatywnych postaw rodzicielskich należą postawy:

  1. Unikająca, charakteryzująca się ubogim stosunkiem uczuciowym między rodzicami a dzieckiem lub wręcz obojętnością uczuciową rodziców. Obcowanie z dzieckiem nie sprawia im przyjemności. Kontakt z dzieckiem jest luźny albo pozornie dobry i maskowany obdarzaniem prezentami, nadmierną swobodą. Zachowanie rodziców to: ukryta lub jawna beztroska o dobro dziecka aż do braku odpowiedzialności, ignorowanie dziecka, bierność, unikanie i ograniczanie kontaktu z nim do minimum, zbywanie prób w nawiązywaniu kontaktu przez dziecko, zaniedbywanie dziecka, nieangażowanie się w sprawy dziecka, brak interwencji w zachowania negatywne dziecka.
  1. Odtrącająca, przy nadmiernym dystansie uczuciowym i dominacji dziecka przez rodziców. Dziecko jest odczuwane jako ciężar i często rodzice poszukują instytucji lub innych osób, które by chociaż częściowo przejęły ich obowiązki i uwolniły od niewygody, ograniczającej ich swobodę lub też uniemożliwiającej robienie szybkiej kariery - sytuacji. Nie lubią dziecka i nie życzą go sobie, żywią wobec niego uczucia rozczarowania, zawodu i urazy. Zachowania rodziców to: nieokazywanie uczuć pozytywnych, a często jedynie demonstrowanie uczuć negatywnych, otwarta krytyka dziecka, podejście dyktatorskie, kierowanie dzieckiem przy pomocy rozkazów, surowe kary, zastraszanie, brutalne postępowanie z dzieckiem.
  1. Nadmiernie wymagająca, nadmierne skoncentrowanie rodziców na dziecku oraz dominacja w postępowaniu. Dziecko jest zwykle naginane do wytworzonego przez rodziców wzoru dziecka, jakie chcieliby posiadać, bez liczenia się z jego indywidualnymi cechami. Zachowania cząstkowe to: stawianie wygórowanych wymagań, narzucanie autorytetu i rządzenie dzieckiem, nieprzyznawanie prawa do samodzielności, niepozwalanie dziecku na postępowanie na własną odpowiedzialność, ograniczanie swobody i zakresu aktywności przez narzucanie i zmuszanie. Stosowanie sztywnych reguł. Dziecko traktowane jest z pozycji autorytetu bez uznania jego praw w rodzinie i bez poszanowania jego indywidualności.
  1. Nadmiernie chroniąca, gdy rodzice są nadmiernie skoncentrowani na dziecku, ale w kontakcie z nim posiadają cechy uległości. Podejście do dziecka jest bezkrytyczne, a ono samo uważane za wzór doskonałości. Postawy cząstkowe to: traktowanie dziecka jako ciągle małego niezależnie od jego wieku i możliwości, zachowanie przesadnie opiekuńcze i nadmiernie pobłażliwe wobec niego, niedocenianie możliwości dziecka szczególnie praktycznych, rozwiązywanie za niego trudności, niedopuszczanie do samodzielności, postępowanie uzależniające od matki (czy ojca) i ograniczające jego swobodę (nie pozwalanie dziecku na robienie czegoś samemu, gdy chce i może zrobić to samo), także wścibstwo, izolowanie społeczne dziecka, lęk o zdrowie i ochranianie bądź izolowanie od zarazków i chorób, ograniczanie ruchu dziecka. Równocześnie rodzic ulega dziecku, toleruje zachcianki i niewłaściwe wyczyny, zaspokaja każdy kaprys.

Pozytywne postawy rodziców w czasie wychowywania dziecka, uwaga i wnikliwa obserwacja jego rozwoju, pozwalają we właściwym czasie reagować i uczyć odpowiednich zachowań. Proces ten obejmujący bardzo duży wysiłek rodziców, ma na celu przekazywanie ważnych treści w sposób jasny i zrozumiały dla dziecka, a także konsekwentny i jednakowy przez wszystkich członków rodziny.

Mądre wspieranie rozwoju dziecka przez rodziców dotyczy przede wszystkim stosowania przemyślanego systemu norm i zasad społecznych, którego uczą dziecko od najmłodszych lat, np. szacunku dla siebie i innych osób, czekania na swoją kolej podczas rozmowy, kulturalnego słownictwa i prowadzenia rozmowy, reagowania na prośby, właściwego wypełniania swoich obowiązków. Stopniowe wprowadzanie zasad, norm, wymagań i obowiązków w miarę rozwoju dziecka, spokojne przyzwyczajanie dziecka do nich, skutkuje w jego zachowaniu ukształtowaniem i utrwaleniem prawidłowych nawyków zachowania. Zdobywanie nowych umiejętności, poczucie własnych możliwości i postępów jest dla dziecka równie ważne i satysfakcjonujące, jak dla obserwujących i wychowujących je dorosłych. Zadanie rodziców polega na świadomym tworzeniu odpowiednich warunków, w których będzie następować prawidłowy rozwój. Połączenie ich z dodatkowymi pozytywnymi konsekwencjami w postaci pochwały lub małej nagrody od osób bliskich zdecydowanie przyspiesza szybkość i trwałość uczonych zachowań. Wspieranie rozwoju dziecka wymaga więc bycia z nim, rozumienia jego potrzeb i wyzwań stojących przed nim, pomocy na wszystkich etapach jego życia. Wszelkie próby stosowania wówczas zniewolenia, zmuszania, przemocy, "tresury" wobec dziecka kończą się buntem, wrogością i zniechęceniem.

Wychowanie dziecka oparte na pozytywnych emocjach wobec dziecka, rozumieniu jego wartości, godności, podmiotowości, a przede wszystkim otwarciu się na dziecko, uczeniu się dialogu, budowaniu wspólnoty dorosłych i dzieci przynosi najlepsze efekty. Dlatego tak wiele zależy od ilości czasu jaki rodzice poświęcają swoim dzieciom oraz jakości wspólnie spędzanego czasu. Od niej zależy bowiem jakość tworzonej relacji a także efekt procesu wychowania. Niezastąpiony jest wspólny odpoczynek, wspólna nauka i zabawa, spacery, wycieczki, bywanie w ciekawych miejscach oraz okazywanie sobie uczuć, które pozwalają tworzyć niepowtarzalną rodzinna atmosferę. Bardzo ważne są także rozmowy toczone z dzieckiem przy każdej okazji, wyjaśnianie codziennych, pojawiających sie sytuacji umożliwiają dziecku wzbogacanie swojej wiedzy w wielu zakresach, a także pomagają rozwijać własne logiczne myślenie, otwartość na nowe sytuacje, rozwijają umiejętność prowadzenia rozmowy. Szczególnie dużo czasu i zaangażowania ze strony rodziców wymagają dzieci mające różnego rodzaju deficyty i trudności rozwojowe.

Aktywne uczestniczenie rodziców w wychowaniu dziecka wymaga wspólnego z nim odkrywania świata, różnych jego sfer; poważnego traktowania jego ciekawości, pytań, zainteresowań w okresie, gdy się one pojawiają. Wymaga także szacunku wobec jego uczuć, chęci, potrzeb i problemów. Wymaga nazywania nieznanych mu spraw, uczuć, pokazywania i wyjaśniania, które zachowania są pozytywne, a które mogą sprawić przykrość jemu lub innej osobie i podania tego przyczyn i konsekwencji. Patrząc na zachowanie dziecka wielokrotnie można z dużym prawdopodobieństwem określić jacy są jego rodzice, w jakiej rodzinie się wychowało. Dziecko rodzi się jako tzw. "biała karta", która staje się odwzorowaniem, szczególnie najbliższych osób, ich relacji. Dziecko przejmuje od rodziców m.in.: sposób widzenia i oceniania świata i ludzi wokół siebie, sposób wypowiadania się, poziom kultury osobistej, zainteresowania, umiejętność kochania i budowania dobrych relacji z ludźmi, a często także nałogi. Szczególnie znaczący jest, jak juz zostało to podane wcześniej, przykład jaki swoim zachowaniem dają rodzice swoim dzieciom. Dlatego też dobre wychowanie uważa się za najtrudniejszą część ogólnej edukacji dziecka. Gdy rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci, ich miejsce zastępują osoby obce, często przypadkowe, telewizja czy Internet i różne gry, które wypełniają pojawiającą się pustkę w życiu dziecka. To one zaczynają wpływać na kształtowanie zachowania i osobowości dziecka. Zapracowani i zajęci "sprawami dorosłych" rodzice pojawiający się jedynie w krótkich rozmowach w życiu swojego dziecka, nie będą potrafili wystarczająco okazać miłości, właściwie ocenić aktualnych potrzeb dziecka i nadać właściwy kierunek jego rozwojowi. Przestają być kimś bliskim, godnym zaufania i ważnym w życiu dziecka. Rodzicem nie w pełni wartościowym staje się także rodzic, który nie potrafi lub nie chce wysłuchać swojego dziecka, nie potrafi go zrozumieć, ani się z nim komunikować. Zadowolonymi z siebie i spełnionymi mogą poczuć się natomiast rodzice, których dzieci pozytywnie oceniają swoje życie i widzą w tym wkład swoich rodziców: zarówno w ich wychowanie, jak również pomoc w samorealizacji, czyli spełnieniu swoich planów i marzeń. "Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę"- S. Loren.  Na zakończenie jako podsumowanie, podaję opracowany przez Janusza Korczaka "Apel Twojego Dziecka", który ujmuje w bardzo bezpośredniej i jasnej formie sposób patrzenia dzieci na proces wychowania, ich potrzeby i wskazówki dla rodziców. Życzę konsekwencji i cierpliwości w jego stosowaniu. Oto on:

  1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba z mojej strony.
  1. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
  2. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jeszcze jest to możliwe.
  3. Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuję    postawę głupio dorosłą, żeby udowodnić, że jestem duży.
  1. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
  1. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
  1. Nie wmawiaj mi, że błędy które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
  1. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. Czasami mówię to, by przyciągnąć Twoją uwagę.
  1. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i zrobię się głuchy.
  2. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie zawiedziony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
  1. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
  1. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
  1. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i tracę całą swoją wiarę w Ciebie.
  2. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
  1. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
  2. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.
  1. Nie wyobrażaj sobie, że przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej Ci się nie śniło.
  1. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
  1. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem jak trudno dotrzymywać mi kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby się udało.
  1. Nie bój się miłości. Nigdy.

Przygotowała: Daria Kresa

Źródło: Internet

 

Data dodania: 2020-05-25 06:03:58
Data edycji: 2020-06-16 13:47:20
Ilość wyświetleń: 388
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej