KĄCIK RODZICA

Witm Rodziców. Dzisiaj zachęcam wszystkich do przeczytania poniższych informacji i zastanowienia się: "Po co dziecku  ekologia?". Wielu rodziców zastanawia się po co małemu dziecku ekologia. Chodzi o to, aby nasze dzieci wyrosły na wrażliwych, odpowiedzialnych i empatycznych ludzi. Ekologia uczy tego wszystkiego, jak również zrozumienia miejsca i roli człowieka w przyrodzie. Drodzy rodzice, jeśli chcecie, aby Wasze dzieci mogły cieszyć się w przyszłości szczęśliwym życiem oraz zdrowiem fizycznym i psychcznym, spróbujcie już dzisiaj, podarować im lepszą przyszłoć. Zadbajcie o lasy, miasta, najbliższe otoczenie Waszej rodziny, oszczędnie gospodarujcie zasobami naturalnymi, ale również zadbajcie o empatię wobec innych ludzi i stworzeń.

Oto propozycje czynności, które można robić razem z dzieckiem, aby na całe życie zaszczepić mu ekologiczne nawyki i poczucie odpowiedzialności za otaczający nas  wszystkich świat:

• segregujcie śmieci, dzisiaj to dobra zabawa, a nawyk zostanie na całe życie,
  • nazywajcie gatunki roślin i zwierząt, trudno troszczyć się i szanwać coś, czego się nie zna,
  • kupujcie odpowiedzialie, wybierajcie produkty lokalne, wytwarzane etycznie, certyfikowane,
  • oszczędzajcie wodę, zakręcanie kranu w czasie mycia zębów, naprawdę ma sens,
  • uprawiajcie wspólnie rośliny, warzywa, owoce, zioła albo kwiaty, w zależności od miejsca jakim dysponujecie,
  • bierzcie udział w piknikach ekologicznych, dziecko zyska poczucie, że nie jesteście jedyni dla, których ekologia jest ważna,
  • nie używajcie plastikowych kubków, sztućców, słomek,
  • nie kupujcie napojów w plastikowych butelkach, zabierajcie na spacer, do szkoły, pracy wodę w bidonie,
  • świadomie spędzajcie czas na dworze, nowe technologie skutecznue odciągają dzieci od kontaktów z naturą.

To tylko kilka propozycji , aby dzieci poznały ekologiczne nawyki. Jest ich jeszcze więcej, które poznają zdobywając nowe doświadczenia od rodziców, nauczycieli.

Drogi Rodzicu!!!

Możesz opowiadać dziecku niezliczone historie, pokazywać filmy, pouczać, edukować i wymagać, jednak na nic się to zda, jeśli swoją postawą i zachowaniem nie dasz dziecku przykładu. Dziecko uczy się robić to, co Ty robisz.

Dziękuję Rodzicom za wspólne posadzenie z dzieckiem roślinki.

Przygotowała: Marlena Krasuska

Data dodania: 2020-04-23 10:20:27