Edukacja domowa- zadania

Witam Misie. Dziś proponuję wam ćwiczenia gimnastyczne mające na celu szybkie reagowanie ruchem na muzykę.

Ćwiczenia gimnastyczne:

„Wesołe powitanie jeża” - dziecko siedzi skulone, udając śpiącego jeża. Rodzic wymienia różne imiona dzieci. Gdy dziecko usłyszy swoje imię, wstaje, przeciąga się i wykonuje zabawną figurę.

„Ruszamy do Zoo” - proponujemy dzieciom magiczną podróż do świata zwierząt. Ukrywamy w różnych miejscach obrazki zwierząt ( wąż, koń, słoń, żaba, kot, ptak). Na hasło ruszają i śpiewają piosenkę Jedzie pociąg z daleka. Gdy pociąg dotrze do celu- którejś z tabliczek naśladuje ruchami to zwierzę. Pociąg rusza dalej szukać kolejnych tabliczek.

„Małpi gaj” - wykonujemy tor przeszkód według własnego pomysłu. Dziecko zamienia się w małpkę, której ulubionym zajęciem jest wspinanie się na przeszkody. Zwracając uwagę na bezpieczne schodzenie z przeszkód.

Pobudka niedźwiedzia”- wyjaśniamy, że zbliża się lato i niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu. Dziecko porusza się ociężale jak zaspany niedźwiedź. Rozkładamy na ziemi różne przeszkody. Dziecko przechodzi przez przeszkody, najpierw jedną stopą, potem drugą. Gdy unosi stopę zastyga na sekundę.

Taniec dzikich zwierząt”- zabawa ruchowa przy dowolnej muzyce a dziecko naśladuje ruchy wybranych dzikich zwierząt. Podpowiadamy np. lew, tygrys, małpka. Dzieci podczas tej zabawy mogą się wygłupiać.

„Uciekaj myszko”- jedna osoba jest kotem druga zaś myszką. Ustawiamy  „domek” myszki. Gdy muzyka gra dziecko porusza się na palcach, głośno tupiąc, unosząc wysoko ręce, na czworakach itp. Gdy muzyka cichnie, dziecko musi szybko wskoczyć do domku, żeby schronić się przed kotem. Gdy dziecko nie ucieknie przed kotem zamieniamy się rolami.

Kolejnym zadaniem jest zabawa matematyczna  „Polowanie na tygrysa”. Rodzic wybiera liczbę od, 1 do 10, która jest „tygrysem” nie mówiąc, jaka to liczba. Dziecko zgaduje tą liczbę zadając pytanie czy tygrysem jest liczba 10. Można odpowiadać tylko „mniej” lub „więcej”. W ten sposób „myśliwy” odgaduje, które dziecko jest tygrysem.

(Ćwiczenia w oparciu o "Plac zabaw - przewodnik metodyczny cz.4 wyd. WSIP)

Przygotowała Dorota Oborska

Data dodania: 2020-06-09 09:09:27