Edukacja domowa - zadania

Witam Misie i rodziców. Dzisiaj proponuję wam zabawę w „Różnice” polega ona na znalezieniu wyrazów przeciwstawnych do podanych niżej słów.

• niski
  • stary
  • duży
  • chudy
  • smutny
  • niegrzeczny

Następnie proponuję zabawę „Polubić różnice” po wysłuchaniu krótkiego wierszyka Dominiki Niemiec spróbuj nauczyć się go na pamięć. Następnie z pamięci narysuj swoją koleżankę lub kolegę, który jest inny/która jest inna od Ciebie.

Choć ktoś jest inny, inne ma zdanie,

inny ma wygląd albo ubranie,

mieszka w innym miejscu, je, co innego,

bawi się inaczej – może być twym kolegą.

Wystarczy tylko, że go zaakceptujesz,

a te różnice polubić spróbujesz.

Po przeczytaniu wiersza niech dziecko spróbuje samo wyjaśnić, co to jest akceptacja oraz tolerancja.

Akceptacja -aprobata oznacza formalna zgoda na coś, pogodzenie się z czymś, czego nie można zmienić, uznanie czyichś cech, czyjegoś postępowania za zgodne
z oczekiwaniami.

Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów
i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne.

Kolejne zadanie. „Dzieci w trudnej sytuacji” – przyjrzyj się poniższym ilustracjom i odpowiedz na pytania:

• Dlaczego nie wszystkie dzieci na świecie są szczęśliwe w Dniu Dziecka?
  • Co może powodować taki stan?

Ostatnim zadaniem jest zabawa „Daty” polega ona na przyporządkowaniu dat świąt związanych z rodziną do odpowiednich zdjęć.

26 maja, 23 czerwca, 21 stycznia, 22 stycznia, 1 czerwca

Przygotowała Dorota Oborska