Edukacja domowa - zadania

Drogie dzieciaki!

Dzisiaj jest wasze święto. Z tej okazji życzę wam dużo zdrowia i miłości, słońca, na co dzień, przyjaciół serdecznych, uśmiechu na twarzy, spełnienia marzeń, pogody ducha, wytrwałości w dążeniu do celu, najlepszych stopni w szkole, dużo prezentów. Wspaniałych wakacji, dużo śniegu zimą, fajnych wypraw z rodziną, miłych wspomnień z przedszkola życzy wam Pani Jola.

Dzień Dziecka - historia

Dzień Dziecka tradycyjnie obchodzony jest 1 czerwca. Dzień ustanowiony został w 1954 przez ONZ dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W ten sposób postanowiono uhonorować prawa dzieci, które wcześniej często były łamane. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, czyli 20 listopada. Zgodnie z sugestią ONZ, Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy.

Dzień Dziecka w Polsce

W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym.

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie. Przygotowywane były wycieczki i zabawy, podczas których tradycyjnie rozdawano słodycze.

Data dodania: 2020-06-01 06:37:18
Data edycji: 2020-05-31 22:25:07